Zavřít reklamu

Pro jablečnou společnost vypadalo vydání iPhonu 11 jako nový začátek, minimálně tedy co se Číny týče. Prodeje nejnovější generace předčily veškerá očekávání, díky polevující obchodní válce přestali tamní uživatelé bojkotovat Apple a obecně se zdálo, že se společnosti začne opět dařit. To by však mohlo zhatit několik nepříznivých faktorů, které momentální situaci negativně ovlivňují a hrozí, že se podepíší také na růstu společnosti. Řeč je především o blokované službě Apple TV+, k níž čínští uživatelé nemají přístup.

Jablečná platforma Apple TV+ je venku již týden a ač se s konkurencí v podobě Netflixu a Hulu z hlediska obsahu příliš měřit nemůže, fanoušci si ji pochvalují. To se však netýká Číny, kde byla služba zablokována, především z důvodu tamní legislativy a cenzury. Stejně tak dopadla i herní platforma Apple Arcade a zpravodajský portál News+, což ve finále negativně postihlo uživatele jablečných zařízení a odepřelo jim přístup k většině obsahu. Konec konců, díky spuštění v drtivé většině zemí najednou se Apple vyhnul licenčním tahanicím a může nepřerušovaně vydávat jak kinematografický, tak herní obsah všude najednou. To by se čínské vládě příliš nelíbilo, a tak se kalifornská společnost o zpřístupnění služeb ani příliš nepokoušela. Ostatně, Apple má poměrně štěstí, že v zemi může vůbec podnikat. Takovéto privilegium většina technologických gigantů nemá a na východní trh v podstatě nemá přístup.

Roli hraje také to, že Apple TV+ nabízí dabing v 7 různých jazycích a titulky ve více než 40 jazycích. Nejinak je tomu i u Apple Arcade, kde mají vývojáři povinnost lokalizovat hru do 17 jazyků a zařídit plnou podporu, zatímco v Číně musí být každá verze hry schválena individuálně. Tedy ne, že by jablečné platformy čínská vláda vyloženě zmítla. Apple se totiž o vydání Apple TV+, Apple Arcade a News+ ani nepokusil, nejspíše z důvodu, že si proti sobě nechce poštvat tamní pohlaváry. Není se však čemu divit, služby Apple Books a iTunes Movies byly krátce po spuštění nahlášeny jako nevhodné a následně byly vypnuty. Technologický gigant tak pravděpodobně nechce riskovat další nepříjemnosti, což je vcelku pochopitelné. V konečném důsledku by to však mohlo výrazně ovlivnit růst společnosti, a to poměrně negativně. Uvidíme, zda se Applu povede situaci nějak vyřešit, a nebo přijít s adekvátní alternativou.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější