Zavřít reklamu

Nejnovější generace jablečného telefonu je již nějaký ten čas venku a veškeré statistiky zatím naznačují, že se jedná o prodejní hit. Ve Spojených státech si sice iPhone 11 vede nanejvýš průměrně, ale v ostatních částech světa zabodoval. Co se však Číny týče, ta plně pocítila dopady obchodní války a prodeje iPhonů klesly o drastických 28%. Nebýt nových modelů, propad by byl ještě o poznání horší a strmější, alespoň tedy podle nově zveřejněných statistik.

Obchodní válka sice pomalu ustává a obě velmoci pracují na vzájemné dohodě, ale přesto dopady pocítily obě země. Zejména Čína se ale stala hlavním obětním beránkem, což vyústilo v 28% propad prodejů iPhonu. Jediným zachráncem byla právě nejnovější generace, jež propad částečně zpomalila a přinutila některé místní uživatele k upgradu. Důvod pro takto špatné prodejní výsledky je podle aktuální analýzy jasný – spotřebitele v Číně rozhořčilo náhlé omezení obchodu se značkou Huawei a další bezpředmětné kroky vlády Spojených států, které výrazně limitovaly čínské výrobce. Uživatelé tak jednoduše začali produkty od Applu bojkotovat, což se na prodejích samozřejmě podepsalo. Snížil se také počet zákazníků v jablečných obchodech a podle oficiálního vyjádření společnosti může za celosvětový pokles dodaných kusů právě výhradně Čína. Analytici navíc v květnu letošního roku předpovídali až 50% pokles, čemuž se Apple naštěstí vyhnul.

iPhone Shipments

Nebýt iPhonu 11, který se podepsal na 40% všech dodaných kusů ve třetím čtvrtletí, jablečná společnost by zažila hlubší propad do červených čísel. Naštěstí byl Apple na vydání v Číně lépe připraven a díky nižší ceně i větší dostupnosti se nová generace ukázala jako trefa do černého. Bohužel kalifornský technologický gigant příliš na východě nepochodí ani s 5G, které bude obsahovat příští generace iPhonu. Čínští i jihokorejští výrobci jsou v tomto ohledu poměrně napřed a telefony s touto technologií se za nižší cenu začínají objevovat již nyní. Hlavním tahounem je v tomto ohledu Huawei, který za rok dodal 41.5 milionů kusů telefonů a uzmul si pro sebe 42% celkového podílu na trhu. Konec konců, čínská společnost roste tempem 66% za rok, což je vzhledem k okolnostem přinejmenším překvapivé. Výrobce dokonce zastínil i známé giganty jako je Oppo, Vivo, Xiaomi nebo právě Apple, kteří ovládají pouze 54% trhu. To je o 4% méně než ve druhém čtvrtletí letošního roku a rovnou o 14% méně než před rokem. Uvidíme, jak se k situaci jablečná společnost postaví a zda dokáže v budoucnu efektivně konkurovat tamním značkám.

Související články

Dnes nejčtenější

.