Zavřít reklamu

Před pár týdny jsme se dočkali poměrně nečekaného představení nové generace nejlevnějšího iPadu, který cílí na co možná nejširší spektrum uživatelů. A jelikož nám právě tato novinka dorazila nedávno do redakce, otestovali jsme jí a v následujících řádcích vám řekneme, jaká je v praxi. Pohodlně se tedy usaďte, recenze iPadu (2019) je tu. 

Balení

Kdybych měl balení Apple produktů zhodnotit jedním slovem, asi bych použil slovo “konzervativní”. Jablečná společnost se totiž zkrátka do experimentů v krabičkách pouští skutečně zřídka, což potvrzuje i balení nového iPadu (2019) nebo chcete-li iPadu 7. generace. Jen těžko byste totiž hledali rozdíly mezi ním a balením iPadu (2018), (2017), ale vlastně i nového Airu či mini – pomineme-li tedy samozřejmě rozměry samotných krabic. Ať už se jedná o vyobrazení produktu na víku, nápisy iPad či loga Applu po bocích a potažmo zadní samolepku s informacemi o iPadu v krabici, vše je zkrátka stejné jako u ostatních iPadů vyjma řady Pro. Totéž pak platí i o balení. V tom naleznete kromě samotného iPadu 10W adaptér do elektrické sítě, metrový Lightning – USB-A kabel a samozřejmě papírovou složku s relativně velkým množstvím návodů spolu se samolepkami loga Applu. Nic víc, nic míň. Ostatně, přesně podle očekávání u podobného produktu. 

Technické specifikace

Z hlediska technických specifikací se iPad nemá za co stydět, za zcela dokonalý bych ho v tomto směru také neoznačil. Jedná se o klasický hliníkový tablet se zaoblenými rohy, díky kterým se v ruce drží skutečně příjemně. Nicméně povrchové opracování hliníku rádo zachycuje různé nečistoty a iPad je tak vcelku jednoduché “zamatlat” a to i zdánlivě čistýma rukama. Otření ale samozřejmě problém není. 

Rozměry tabletu jsou 250,6 mm x 174,1 mm x 7,5 mm, přičemž jeho displej má 10,2”. Váha je pak v případě WiFi modelu 483 gramů, u WiFi + Cellular modelu je to pak 493 gramů. Oproti loňskému iPadu 6. generace tedy narostl jen minimálně, jelikož ten se chlubí rozměry 240 mm x 169,5 mm x 7,5 mm při 469 gramech u WiFi a 178 gramech u WiFi + Cellular). Loňská generace má však o 0,5” menší displej, který tak dosahuje “jen” 9,7”. Pokud byste tedy iPad vybírali vyloženě podle rozměrů a rozhodovali se mezi loňským a letošním modelem, řekl bych vám, že je vlastně absolutně jedno, po čem sáhnete, jelikož změna rozměrů je skutečně zanedbatelná. Půl palce na displeji, potažmo centimetr na délce opravdu nepoznáte. Totéž pak platí i u hmotnosti, ve které se mezi sebou obě zařízení liší skutečně jen několika gramy. Když už jsme se zastavili u displeje, pojďme se optikou technických specifikací podívat i na něj. Jedná se o naprostou klasiku v podobě IPS Retiny, kterou Apple u svých produktů využívá již řadu let. Už z toho je tak zřejmě většině z vás jasné, že obsah zobrazený na tabletu bude vypadat skutečně parádně. Poděkovat za to můžeme jak rozlišení 2160 x 1620 či 264 ppi nebo jasu 500 nitů.

Procesor se oproti loňsku nezměnil, RAM paměť ano.

Srdcem iPadu je procesor A10 Fusion, který si svou premiéru odbyl sice už v září 2016 u iPhonů 7 a 7 Plus a byl použit i u loňského iPadu 6. generace, avšak do starého železa zatím rozhodně nepatří. Výkonnostně je na tom totiž stále velmi dobře, byť samozřejmě na iPady či iPhony s novějšími procesory už tak úplně nemá. K výkonu se však dostaneme ještě později. Co se týče dalších technických specifikací, zaujmout by vás mohla velikost RAM paměti. Právě ta je totiž jediným větším hardwarovým rozdílem mezi letošní a loňskou generací levného iPadu. Oproti loňsku totiž vzrostla ze 2 GB na 3 GB, díky čemuž by měl iPad lépe zvládat práci s vícero aplikacemi či aplikacemi, které budou na výkon a RAM náročnější. Těch sice v App Store zatím příliš mnoho nenaleznete, avšak je jasné, že postupem času přibývat budou a právě v tu chvíli vyšší RAM oproti loňskému modelu určitě oceníte. 

O zabezpečení iPadu se stará klasické Touch ID implementované do Home Buttonu pod displejem. Apple nikde oficiálně neudává, zda se jedná o první či druhou generaci této technologie a abych byl upřímný, myslím, že je to stejně vcelku jedno. Čtečka otisků totiž na iPadu funguje skutečně spolehlivě a hlavně rychle a to je u ní samozřejmě hlavní. Nicméně si myslím, že je možná trochu škoda, že tu Apple není o něco odvážnější a nerozhodne se tento typ Home Buttonu nahradit typem z iPhonu 7 či 8, popřípadě rovnou Face ID. Jasně, vše je o penězích a kdyby se k tomuto kroku rozhodl, asi by iPad nestál tolik, kolik nyní stojí, ale o pár tisíc víc, ale na druhou stranu přešlapovat v tomto ohledu stále na jednom místě není asi taky úplně košér. 

Detail Home Buttonu iPadu 2019

Zpracování a design

Design iPadu se hodnotí svým způsobem velmi těžko. Buďto ho totiž milujete, nebo naopak nenávidíte a přikláníte se spíš k designu bezrámečkových iPadů Pro. Mě osobně rozhodně rámečkový design iPadů neuráží, byť pár milimetrů na rámečcích by se rozhodně ubrat dalo. Zde je však opět potřeba zmínit, že se jedná o nejdostupnější tablet z nabídky Applu a určité kompromisy, mezi které lze tlustší rámečky kolem displeje jednoznačně zařadit, holt přenést přes srdce musíme.

Co se mi naopak líbí, je implementace Smart Connectoru na levý bok tabletu, díky čemuž k němu můžete nově snadno připojit příslušenství právě kompatibilní s tímto typem konektoru, kterého je na trhu relativně dost. Jedná se třeba o různé nabíjecí stojánky, které dodávají iPadu “šťávu” právě přes tento konektor a vy tak máte volný Lightning port například pro propojení s externími displeji či jiným příslušenstvím. Přes port však připojíte třeba i klávesnici a nemusíte se tím pádem handrkovat s Bluetoothem, který může někdy při připojování příslušenství nepříjemně pozlobit. Právě tato vychytávka tak může být dle mého názoru jedním z důvodů, proč po tomto iPadu sáhnout namísto loňské generace, byť je mi jasné, že tento důvod rozhodně není pro každého.

Smart Connector iPadu 2019

Nic dalšího vás na iPadu nepřekvapí. Počítejte tedy s klasickými bočními tlačítky pro ztlumení či zesílení zvuku, dále pak horním Power Buttonem, předním i zadním fotoaparátem (který je zapuštěný do těla), klasickým 3,5 mm jack konektorem a samozřejmě již několikrát vzpomínaným Lightningem. Zkrátka jablečná klasika, která rozhodně neurazí a to ani po stránce zpracování. To je totiž jako již tradičně na velmi vysoké úrovni. Marně byste tedy hledali prvek, který by nebyl dotažený k naprosté dokonalosti nebo minimálně na takovou úroveň, na kterou jej pustila cena tabletu. 

V krátkosti se zastavme ještě u barevných a úložných variant, ve kterých se iPad prodává. Vybírat můžete stejně jako v loňském roce hned ze tří barev – konkrétně zlaté, stříbrné a vesmírně šedé. Jak už jste z fotek výše poznali, nám do redakce dorazila vesmírně šedá varianta, která vypadá skutečně velmi elegantně a v porovnání s vesmírně šedou použitou u loňského iPadu je výrazně tmavší. Za sebe musím říci, že právě tmavší odstín se mi líbí více, nežli světlejší Space Gray, avšak jedná se skutečně jen o otázku preferencí. Co se pak týče úložných variant, k dispozici jsou stejně jako vloni dvě – 32 GB a 128 GB.

Displej

Jak už jsem psal výše, obsah zobrazovaný displejem iPadu vypadá skutečně velmi pěkně a to jak při přímém pohledu, tak i ze stran. Pozorovací úhly jsou totiž, jak je u Apple produktů zvykem, i v tomto případě skutečně dobré a vy se tak nemusíte bát toho, že například v případě sledování filmu či seriálu si jej naplno užijete jen vy a lidé kolem vás kvůli nepřímému pohledu na iPadu neuvidí nic nebo minimálně mnohem hůře než vy. 

Obnovovací frekvence displeje je klasických 60 Hz, což je hodnota, kterou se “chlubí” třeba i iPhony. Ačkoliv je dostačující, vyšší obnovovací frekvence by rozhodně na škodu nebyla, jelikož by při ní scrollování obsahu na tabletu vypadalo plynuleji. Její navýšení by bylo fajn i z hlediska Apple Pencil, kterou novinka jako všechny ostatní iPady v nabídce také podporuje. Jakmile totiž nyní jedete po displeji touto tužkou, může se zkrátka stát, že se čára za ní nepatrně opozdí. Tím nechci říci, že by se obraz jakkoliv sekal nebo cokoliv podobného, ale zkrátka na ProMotion (tedy 120 Hz) u iPadů Pro nemá. Zde se však opět dostáváme k tomu, že u produktu za necelých 10 tisíc zkrátka víc chtít nelze. 

Na snahu Applu co nejvíce ušetřit při výrobě je potřeba myslet i při pohledu na mezeru mezi krycím sklem a digitizérem. Displej iPadu totiž není na rozdíl od iPadů Air či Pro laminovaný, což pro běžné uživatele znamená dvě věci. Tou první je právě viditelná mezera mezi krycím sklem a digitizérem, která však vyvede z míry jen skutečně velké puntičkáře, a tou druhou pak skutečnost, že při rozbití právě díky tomuto typu displeje ušetří. Zatímco v případě rozbití laminovaných displejů je třeba měnit celý panel, u nelaminovaných displejů stačí zpravidla vyměnit jen horní krycí sklo, díky čemuž se cena opravy smrkne na o poznání nižší částku. Pokud jste tedy nemehla a sháníte základní iPad, je pro vás tento model jako stvořený.

Rychlý start iPadu 2019

Výkon

Výkon se u tohoto iPadu hodnotí svým způsobem stěží. Jedná se totiž de facto o stejný stroj jako vloni, byť s vyšší RAM pamětí. Tu jsem však při testování a porovnávání s loňským iPadem prakticky nepociťoval, což však Applu rozhodně vyčítat nelze. Aplikace z App Store jsou zkrátka jen zatím relativně nenáročné a zařízení s nimi nemá žádné potíže, což je rozhodně fajn. 

Při testech jsem zkoušel především ty aplikace, které bude cílová skupina tohoto zařízení využívat – tedy především hry či různé základnější editory fotek nebo videí. Ani u jednoho typu aplikací se nemusíte obávat toho, že by je iPad nerozjel nebo by se snad při jejich spuštění jakkoliv sekal. Vše jede jako již tradičně plynule, rychle a bezchybně. Je však potřeba brát v potaz to, že náročnější aplikace s sebou ruku v ruce přináší i vyšší spotřebu energie spolu se zahříváním. To se však Applu podařilo vyřešit skutečně dobře a přestože jsem dával iPadu “zahulit”, co to šlo, nikdy jsem se nedostal do fáze, kdy by se mi kvůli teplu špatně držel. Smějete se? Neměli byste. Například u iPhonů se skleněnými zády se totiž na teploty, které už vaší ruce zkrátka vadí, můžete dostat bez větších problémů. Osobně mi třeba iPhone XS skutečně brutálně topí u Shadowgun Legends, se kterým si však iPad poradil v tomto směru téměř na jedničku. Kdybych tedy měl v krátkosti výkon iPadu shrnout a to ještě ideálně v co nejpochopitelnějším duchu, řekl bych, že pokud patříte mezi nenáročné až středně náročné uživatele, 100% se s nedostatkem výkonu potýkat nebudete. Pokud pak patříte mezi uživatele náročnější, myslím si, že ani vy se trápit výkonem nebudete, byť v tomto případě bych raději volil iPad s novějším procesorem – tedy třeba letošní Air nebo loňský Pro. 

Nasazení takto starého procesoru je přinejmenším zvláštní.

U procesoru jako takového se ještě chvíli zastavím, protože se jedná o zřejmě jedinou věc, která mi u letošního iPadu zkrátka nedává smysl. A skutečně to není kvůli nedostatku výkonu, jak už jste pochopili z předešlých řádků. Největším strašákem je dle mého jeho stáří, které je zkrátka obrovským limitem. Stále si stojím za tím, že A10 do starého železa nepatří, ale přijde mi skutečně hloupé, že jej Apple použije u produktu, který začne prodávat v roce 2019. Sakra, vždyť v jablečných produktech už tepou procesory A11, A12 a A13. Proč tedy zrovna A10, která zřejmě ztratí za dva roky podporu iPadOS? Počítejte se mnou. Letošní iOS 13 dostaly nejstarší iPhony s procesory A9, příští rok dostanou iOS 14 a iPadOS 14 pravděpodobně iPhony a iPady maximálně s A10. A popříští rok? Pokud Apple půjde stále ve svých šlépějích, budou to produkty s A11. To ve výsledku znamená, že na iPad prodávaný od třetího čtvrtletí letošního roku můžete být schopní nainstalovat jen iPadOS 14 a dál už nic. Jasně, vše může být ještě jinak, ale taky nemusí. 

iPad 2018 ve srovnání s iPadem 2019

Zvuk

iPad je dle mého názoru zařízení určené primárně pro konzumaci multimediálního obsahu a právě tento model bude k podobným účelům využíván vzhledem ke své cílové skupině skutečně hojně. Zatímco obraz zobrazovaný přes displej jsem výše vychválil (s přihlédnutím na cenu), se zvukem zcela spokojený nejsem. iPad je osazen na spodní straně stereo reproduktory, které zní samy o sobě skutečně fajn a ani při vyšších hlasitostech zvuk nezkreslují. Právě to, že jsou na spodní straně, je však pro ně velkým limitem. Jakmile totiž iPad například položíte na bok a pustíte si film či seriál, zvuk vycházející jen z jedné strany působí zkrátka nepřirozeně a vy si tak na něj budete muset chvíli zvykat. Škoda, že se Apple nerozhodl novinku osadit i reproduktory nahoře a tím tak zvuk pěkně vyvážit. Sledování videoobsahu by bylo v takovém případě hned o poznání příjemnější. Nechápejte mě však prosím tak, že nyní je jakkoliv nepříjemné či cokoliv podobného, jelikož tak to úplně není. Je jen zkrátka minimálně ze začátku ne úplně přirozené. Pokud by vás zvuk vycházející jen z jedné strany štval, využít můžete k jeho poslechu samozřejmě sluchátka. Ty lze k iPadu připojit klasicky přes 3,5 mm jack konektor, který se z iPhonů poroučel už v roce 2016. U iPadů se však stále drží, což mi přijde jako vcelku logický krok – tedy minimálně v tomto případě, kdy jsou cílovou skupinou běžní uživatelé.

Lightning iPadu 2019

Fotoaparát a baterie

iPad sice není rozhodně zařízení, které si primárně kupujete k focení, avšak pár řádků si fotoaparáty jistě zaslouží, byť je trochu nudný. Stejně jako loňský a předloňský model se totiž dočkal iPad 8 MPx fotoaparátu na zadní straně se clonou f/2,4 a 1,2 MPx fotoaparátu na přední straně se clonou f/2,2. Už z těchto parametrů je tak jasné, že ani jeden z těchto fotoaparátů příliš kvality nepobral a víceméně jediná šance, jak na ně zachytit pěkné fotky, jsou chvíle za ideálního světla. To je na jednu stranu vcelku škoda, na druhou se však není skutečně příliš čemu divit. I Apple si totiž podle všeho uvědomuje, že dokonalé fotky nejsou zrovna to, co od iPadu očekáváte, a tak se na této věci rozhodl nezapracovat. Pár ukázek si můžete prohlédnout v galerii vedle tohoto odstavce. 

Na výdrž baterie si rozhodně stěžovat nebudete. Apple na svých stránkách uvádí, že iPad zvládne až 10 hodin prohlížení webu na WiFi, sledování videí či poslechu hudby. Nicméně dle mého testování jste schopni se dostat i na vyšší hodnoty. Záleží však na hodně faktorech – tedy třeba na nastaveném jasu či obecně jiných nastavení iPadu. Pokud pak budete iPad využívat denně jen pár desítek minut či hodin, dostanete se klidně i na týdenní výdrž, což je skutečně super. Horší je to však s nabíjením, které s nabíječkou přibalenou v balení zabere zhruba 4 hodiny. Pokud tedy vlastníte nabíječky silnější (například k MacBookům), doporučuji využívat k nabíjení ty. Naopak na využívání klasické 5W nabíječky od iPhonu raději rovnou zapomeňte, pokud tedy netrpíte nějakým zvláštním typem masochismu. 

Obsah krabice iPadu 2019

Resumé

Spolehlivý tablet s kompromisy, které se však dají vzhledem k ceně bez problému odpustit.

Nebudeme si nalhávat, že iPad (2019) není zařízení s kompromisy, jelikož opak je pravdou. Nicméně myslím, že vzhledem k opravdu příznivé ceně se dají všechny tyto kompromisy bez problému odpustit. Za necelých 10 tisíc korun v základu totiž dostanete skutečně hezký, výkonný a především pak spolehlivý tablet, který vám bude sloužit pěknou řádku let, byť možná bez softwarové podpory. Pokud tedy přemýšlíte nad vstupem do jablečného ekosystému, koupě tohoto modelu rozhodně krok vedle nebude. 

iPad 2019 s LsA

Dnes nejčtenější

.