Zavřít reklamu

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Těžko tedy budete dlouhodobě podvádět Apple a doufat, že vám to jednoduše projde. O tom se přesvědčil i Číňan Quan Jing, který během své podvodné aktivity studoval na Oregonské státní univerzitě.

V čem jeho podvod spočíval? Z Hongkongu obdržel přibližně 2000 padělaných iPhonů. Ty poslal Applu jakožto vadná zařízení a dožadoval se výměny. Originální iPhone poté poslal zpět do Číny. Ne vždy se mu tato taktika vydařila a Apple občas lest prokoukl. Tímto způsobem si ale Jing vydělal na 40 tisíc dolarů, přičemž za každý iPhone odeslaný do Číny dostal provizi 20 až 30 dolarů. Podle Applu během svých činů použil pachatel více než 250 jmen, 1330 e-mailových adres a podal celkem 3069 žádostí na výměnu zařízení (když v jednom Apple Store neuspěl, zkusil to jinde). Takto si přivydělával od ledna roku 2016 do února roku 2018. V Číně se tyto iPhony následně prodávaly za nižší cenu.

Soud mu udělil 37 měsíců odnětí svobody. Dále ho potrestal propadnutím věci, tedy jeho Mercedesu z roku 2015, a přikázal zaplatit Applu pokutu 200 tisíc dolarů. U soudu se Jing dojímal a řekl, že před dvěma lety byl naivní, hloupý a společnosti Apple se omluvil. Obhajoba v tomto případě vařila z vody a například tvrdila, že Jing nevěděl, že reklamuje padělané telefony. Trest odnětí svobody nastoupí 5. prosince letošního roku.

Související články

Dnes nejčtenější

.