Zavřít reklamu

Před pár dny jsme vás informovali o zajímavém triku, který se týkal aplikace Fotky Google. Jak možná někteří z vás ví, společnost Google nabízela pro všechny vlastníky telefonů Google Pixel (řady 1 až 3) neomezené úložiště pro fotografie ve Fotkách Google. Jednalo se o jeden z velkých marketingových tahů a Google tímto svým zákazníkům nabídl něco, co například Apple ne. Bohužel, s představením zařízení Google Pixel 4 a 4 XL je tohle zvýhodnění fuč. Paradoxně se však uživatelům jablečných telefonů podařilo zjistit, že právě oni mohou využívat v aplikaci Fotky Google ukládání neomezeného počtu fotografií ve formátu HEIC, a to v nepozměněné kvalitě.

Pokud má uživatel iPhonu nastaveno focení ve vysoké efektivitě, tedy ve formátu HEIC, tak mohl ve Fotkách Google využít neomezeného ukládání fotografií ve vysoké kvalitě (nikoliv v původní). Vtip je však v tom, že fotografie ve formátu HEIC zabírají tak málo místa, že je Google jednoduše po jejich nahrání do Fotek Google ani nezkomprimuje na nižší kvalitu a jednoduše je nechá v té původní. Bohužel to však vypadá, že tento záměr nebyl vůbec chtěný – Google totiž tento postup označil za bug a v blízké době bychom se měli dočkat opravy. „Víme o této chybě a pracujeme na její opravě,“ sdělil mluvčí společnosti Google.

Je však složité určit, o jakou opravu se bude jednat. Pokud by totiž Google zavedl komprimaci HEIC fotografií nahraných ve vysoké kvalitě (nikoliv v původní), tak by jednak musel využít výpočetní výkon pro převod do formátu JPG, a jednak by se s komprimací z HEIC do JPG výsledný obrázek stejně zvětšil. Ve výsledku by na tom byly nejhůř obě strany – Google by to stálo výpočetní výkon a využití většího úložiště a uživatel by měl fotografie uložené v horší kvalitě. Pro Google bych tuto situaci označil jako „šach-mat“, jelikož ať udělá, co udělá, ve výsledku si nikterak nepomůže. Jediným možným řešením je, že Google bude v rámci Fotek Google započítávat fotografie ve formátu HEIC do vašeho limitu úložiště. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak se k tomuto problému Google postaví.

Související články

Dnes nejčtenější

.