Zavřít reklamu

Kromě toho, že Google u svých telefonů z řady Pixel láká především na hardwarové vybavení a skvělé fotoaparáty, tak mimo jiné všem uživatelům nabízí Fotky Google pro neomezené ukládání fotografií v plné kvalitě. Tohle tvrzení platilo od Pixelu první generace, až po Pixel 3 – s nedávno představeným Pixelem 4 už bohužel neomezené úložiště pro vaše fotografie nedostanete. Paradoxně však ale Google v rámci Fotek Google začal nabízet neomezené úložiště fotografií v plné kvalitě pro konkurenční iPhone. Za jakých podmínek jej můžete využít a jaký iPhone musíte mít?

Možnost využití neomezeného úložiště pro iPhone ve Fotkách Google se podařilo zjistit uživateli stephenvsawyer, který se o tuto zprávu ihned podělil na Redditu. Uvedl, že uživatelé, kteří na svých iPhonech fotí do formátu HEIC/HEIF, mohou získat neomezené úložiště v cloudové službě Fotky Google. V Nastavení zálohování stačí zaškrtnout možnost Ve vysoké kvalitě. Vzhledem k tomu, že fotografie ve formátu HEIC/HEIF jsou už samy o sobě malé, tak se je služba Fotky Google v nepokouší zmenšovat a komprimovat, a proto se uloží v původní kvalitě. Možná se ptáte, z jakého důvodu tak Google činí – odpověď je vcelku pochopitelná. Formát HEIC produkuje menší fotografie, než formát JPG, do kterého fotí zařízení Pixel od Google. Pokud tedy uživatel iPhonu vyfotí fotografii ve formátu HEIC, tak Googlu jednak ušetří místo na serverech, a jednak také výpočetní výkon serverů tím, že nemusí fotografii kompresovat (v tomto případě změnit formát na JPG, čímž se velikost paradoxně zvětší). Dá se říct, že Apple tedy focením do formátu HEIC šetří Googlu několik miliónů dolarů.

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak Google Pixel 4 nedostane možnost ukládání fotografií v neomezené kvalitě na službu Fotky Google. Jeho uživatelé však budou mít k dispozici ukládání neomezeného počtu fotografií v lehce kompresované kvalitě, kterou Google pojmenoval „vysoká kvalita“ (nikoliv originální). V tomto případě tedy Google musí na svých serverech provádět kompresi, což u fotografií z iPhonů provádět nemusí. V budoucnu by se však tohle mohlo změnit – Android 10 totiž focení do formátu HEIC/HEIF podporuje, tudíž by se této možnosti mohli uživatelé Pixelu 4 dočkat v rámci některé budoucí softwarové aktualizace. Na závěr je nutné podotknout, že neomezené úložiště a kvalita platí jen pro fotografie. V případě videí jsou všechna z nich kompresována a ukládána v rozlišení 1080p. Pokud chcete této nabídky využít, tak se prvně přesvědčte, že fotografie na iPhonu opravu fotíte do formátu HEIC/HEIF – stačí přejít do Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty a zde zaškrtnout možnost Vysoká efektivita. Pro nastavení Vysoké efektivity musíte mít iPhone 7 a novější.

Související články

Dnes nejčtenější

.