Zavřít reklamu

Už několikrát jsme vás informovali, že ohledně ceny mobilních dat se řadíme na špičku Evropy – samozřejmě ve špatném slova smyslu. Za 7 Gb dat s neomezeným voláním a SMS totiž není problém u operátora zaplatit kolem 800 korun měsíčně. Neomezená data ale jsou možná. Jedná se o fixní LTE, jinak řečeno mobilní internet na doma, jenž běží na stejných technologiích jako klasické LTE v mobilu. Jedná se o klasický modem se SIM kartou, který funguje na stejném principu jako mobilní LTE, tedy bere data vzduchem. Ceny tohoto „domácího internetového řešení“ startují už na 399 korunách.

Mezi fixním LTE a klasickým mobilním LTE je, kromě prostoru možného využití, jen malý rozdíl. U fixních připojení může operátor lépe plánovat, jakou kapacitu sítě zákazník využije a lépe se reaguje na nutnost posílení sítě. A to protože se modem nepohybuje, řekl deníku Právo člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.  Na trhu s fixním připojením je pak situace mnohem jednodušší. Operátor musí nasadit konkurenceschopnou cenu a samozřejmě neomezená data. Cena se pak v tomto případě pohybuje mezi 400 až 600 korun za měsíc. Proč tedy operátoři nepřijdou s neomezenými tarify i u klasického mobilního LTE? 60 % uživatelů prý pravidelně nevyčerpá ani svůj stávající datový balíček.

Cena fixního LTE se liší na základě rychlosti. Vodafone nabízí Neomezený internet na doma s rychlostí 20 megabitů za 399 korun, 100 megabitů za 599 korun a 250 megabitů za 699 korun měsíčně. U T-Mobilu (Pevný internet) je nabídka stejná, jen nejvyšší rychlost je o 100 korun dražší než u Vodafonu. O2 nabízí stejnou službu pod názvem Internet Optimal HD. Rychlost 20 megabitů vyjde zákazníka na 399 korun, 100 megabitů na 549 a 250 megabitů na 649 korun.

Tento druh domácího internetu využívá v současné době údajně 300 tisíc zákazníků. Podle výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu, která vypovídala o stavu v roce 2017, dosahoval objem stažených dat přes fixní LTE téměř poloviny z celkového objemu stažených dat na všech SIM kartách. Kdo tedy způsob fixního LTE používá, stahuje data skutečně „o sto šest“. Jak tedy vidíme, neomezená data zařídit lze. Používá někdo z vás fixní LTE připojení? Jaké máte zkušenosti?

Související články

Dnes nejčtenější