Zavřít reklamu

Na začátku tohoto týdne jsme se dočkali vydání macOS 10.15 Catalina pro širokou veřejnost. Apple tak učinil po čtvrtletním testování, ke kterému měli přístup vývojáři a beta testeři. Jakmile se však Catalina dostala do oběhu většího počtu uživatelů, na internetových fórech se začaly objevovat příspěvky o tom, že rozhodně není bez chyb. Uživatelé tohoto operačního systému se potýkají s rozšířenými problémy, které se projevují jak u nových funkcí, tak například u klasických systémových služeb. Pokud se s některými problémy potýkáte i vy, tak jste tady naprosto správně. Ukážeme si totiž několik nejrozšířenějších problémů a samozřejmě se podíváme na to, jak je můžete vyřešit.

Špatné fungování novinky Boční obrazovka

Společně s příchodem macOS 10.15 a iPadOS 13 můžete váš iPad využít jako externí monitor k vašemu Macu. Pokud tedy doma máte iPad, který nikterak nepoužíváte, anebo vám prostě chybí externí obrazovka, tak je pro vás tato funkce jako vyšitá. V některých případech se však uživatelům nedaří Boční obrazovku spustit, anebo se obraz přenáší trhaně. Možná řešení tohoto problému naleznete níže.

Nelze spustit některé aplikace

Možná už jste v rámci minulé verze macOS, tedy macOS 10.14 Mojave přišli na to, že Apple již brzy ukončí podporu 32-bitových aplikací. Tato podpora skončila právě nyní v rámci macOS 10.15 Catalina. Pokud tedy budete chtít na novém operačním systému spustit 32-bitovou aplikaci, tak se vám to nepovede. Některé aplikace však v rámci macOS Catalina nefungují ani v případě, že jsou 64-bitové. Co v těchto situacích dělat?

  • Nejprve se přesvědčte, že je spouštěná aplikace 64-bitová. Postup naleznete v přiloženém článku vedle.
  • Pokud je aplikace 32-bitová, vyhledejte na stránkách vývojáře aktualizaci.
  • V případě, že je aplikace 64-bitová a nelze spustit, tak opět zkuste aplikaci aktualizovat. V opačném případě, kdy se spuštění ani poté nepodaří, budete možná muset počkat na další aktualizaci – buď samotné aplikace, anebo macOS.

Špatná výdrž baterie

Někteří uživatelé si po instalaci macOS 10.15 Catalina stěžují na to, že jejich MacBook nevydrží tolik, co na minulé verzi macOS Mojave. Chyba s malou výdrží baterie se projevuje prakticky po každé instalaci větší aktualizace, a to jak v případě macOS, tak třeba u iOS. Většinou je to kvůli tomu, že se při zavedení nového operačního systému na pozadí provádí nějaké potřebné výpočty a optimalizace, která ukrojí velkou část z celkové výdrže baterie. Pokud tedy po několika hodinách nedojde ke zlepšení výdrže, může být někde problém. Jak jej můžete vyřešit?

  • Nechte váš MacBook přes noc zapnutý a zapojený v nabíječce. Měl by si projít skrze všechno nastavení a baterii optimalizovat tak, aby opět vydržela co možná nejdéle.
  • Otevřete aplikaci Monitor aktivity a v horním menu se přesuňte do sekce Spotřeba. Zde se podívejte, jaká aplikace využívá nejvíce baterii, a poté je označte a pomocí křížku v levém horním rohu vypněte.
  • Aktualizujte váš macOS na nejnovější verzi. V prvních dnech vychází více aktualizací, a proto vám klidně nějaká mohla uniknout. Pro aktualizaci přejděte do Předvoleb systému, a poté rozklikněte možnost Aktualizace softwaru.

Problémy s Bluetooth

Menší skupina lidí si po aktualizaci na macOS 10.15 Catalina stěžuje na špatnou funkčnost Bluetooth. V některých případech se nedaří například spojení s externí myší, či klávesnicí. V některých případech také selhává AirDrop. Zkrátka a jednoduše, Bluetooth nemusí po aktualizaci fungovat správně. Naštěstí existuje vcelku jednoduchý postup, pomocí kterého tento problém vyřešíte raz dva. Podržte klávesu Option, a poté v horní liště klikněte na ikonu Bluetooth. Poté klávesu Option pusťte a přejeďte myší na možnost Ladit, kde vyberte akci Resetovat Bluetooth modul.

Problémy s Wi-Fi a připojením k internetu

Stejně tak, jako v případě Bluetooth, tak i v případě Wi-Fi dochází u menší skupinky lidí k nemožnosti se připojit k internetu. I v tomto případě je řešení vcelku jednoduché, jelikož vám prakticky ani nic jiného nezbývá. Resetování Wi-Fi modulu totiž provést nelze, a tak se musíte spokojit s klasickým postupem „vypnout a zapnout“.

  • V horní liště klikněte na ikonu Wi-Fi, a poté zvolte možnost Vypnout Wi-Fi. Nyní počkejte 30 sekund, a poté Wi-Fi opět zapněte. Tímto by se měly problémy s připojením k internetu vyřešit.
  • Pokud se i přesto potýkáte s problémy, tak vyzkoušejte restartovat váš router.
problemy_catalina_reseni1

Související články

Dnes nejčtenější

.