Zavřít reklamu

Spekulace jsou u konce. Sony totiž na svém blogu dnes oficiálně oznámilo, že nová generace jeho konzole PlayStation, která ponese název PlayStation 5, dorazí na Vánoce 2020, respektive v období před svátky, aby jí mohli milovníci her nalézt pod vánočním stromečkem. A co víc, známe už i detaily ohledně herního ovladače. 

Revoluční ovladač

PlayStation 5 už je podle všeho hotový či je minimálně ve fázi, kdy je dokončení za dveřmi. I díky tomu si mohlo Sony dovolit pozvat do svého sídla reportéra magazínu Wired, kterému se pochlubili novým herním ovladačem, jenž v balení nahradí klasický Dualshock 4. Design ovladače není podle reportéra zatím příliš dobrý, nicméně je možné, že na něm ještě Sony zapracuje. Pochvalu naopak zaslouží vynikající haptická odezva, kterou můžete znát i z iPhonů. Ta dokáže dle redaktora posunout herní zážitek na zcela novou úroveň. Jako příklad pak uvedl závodní hru Gran Turismo Sport, u které vám haptická odezva skvěle nasimuluje povrch, po kterém jedete. S trochou nadsázky se tak dá říci, že i se zavřenýma očima budete vědět, zda si to šviháte po asfaltce, šotolině či sněhu. Klasickým vibracím tedy zřejmě odzvonilo. 

Další zajímavostí jsou pak adaptivní triggery, tedy spodní “páčky”. Ty budou moci nově vývojáři využít daleko lépe než kdy předtím a to díky parádním možnostem přizpůsobení. Triggery by měly mít nastavitelnou tuhost, která by se mohla projevovat třeba při mačkání spouště různých typů zbraní či práci s noži nebo luky, kdy by se třeba právě u luků napínáním tětivy tuhost triggeru zvyšovala, čímž by se zvyšovala i samotná autentičnost hraní. Využitelnost je však daleko širší – například pokud byste chtěli sprintovat s vaší herní postavou ve vodě, triggery budou klást odpor, jako byste se ve vodě skutečně plácali. V prostředí, které vám naopak odpor klást nebude, budou zase tyto páčky zcela volné, čímž navodí i stav vaší postavy. Zkrátka je na co se těšit. 

Bleskové načítání her i něco navíc

Kromě ovladače se vývojáři ze Sony redaktorovi pochlubili třeba detaily ohledně SSD disku, kdy díky němu bude možné třeba daleko rychlejší načítání her či úspora místa, jelikož tento typ disku konečně nebude potřebovat duplikaci některých souborů, jako tomu je nyní. Díky tomu by si tak hráči mohli užít jednak daleko více her uložených v konzoli, ale třeba také tituly mnohem delší při stejné velikosti. 

Další skvělou zprávou je pak plánované přepracování některých her z PS 4 do PS 5 kvality. Mezi těmi nebude chybět třeba The Last of Us Part II či Ghost of Tsushima. Takto upravených her však bude samozřejmě daleko víc. Nezbývá tedy než doufat, že konzole naplní skutečně obří očekávání a Sony jí nezabije vysokou cenou. Pokud tak neučiní, mohlo by touto konzolí otevřít brány do zcela nového herního světa, který by mnozí hráči tak moc chtěli plnými doušky ochutnat. A pokud se skutečně podaří dotáhnout novou generaci své konzole k dokonalosti do příštích Vánoc i Microsoftu, máme se skutečně na co těšit. Herní hody by totiž propukly skutečně naplno. 

Zdroj: Blog PlayStationu, Wired

Související články

Dnes nejčtenější

.