Zavřít reklamu

Čím dál tím častěji se buď na našem fóru, anebo kdekoliv na internetu objevují dotazy ohledně nákupu iPhonu v USA. Když si otevřete americkou verzi internetového Apple Storu, tak zjistíte, že jsou cenovky nových zařízení velice příznivé. Pokud se podíváme například na nejnovější iPhone 11 Pro v základní konfiguraci, tak jsme schopni se dostat na nějakých 999 dolarů, což je v přepočtu asi 23 500 korun. To je oproti české ceně, která je za základní model iPhonu 11 Pro 29 990 korun, o 6 500 korun méně. Tato ušetřená částka tedy v mnoha lidech vzbuzuje dojem, že by si mohli zakoupení iPhonu spojit s dovolenou v USA. Doopravdy je to ale tak jednoduché, jak to vypadá?

Sales Tax

Hned jako první pojem, který budete při kupování iPhonu v USA potřebovat, je Sales Tax. Ve Spojených státech jsou ceny u mnoha výrobků psané „bez DPH“, tedy bez Sales Tax. To znamená, že v případě kupování iPhonu v některém ze Spojených států si musíte zjistit, jakou „daň“ v podobě Salex Tax zde mají. K uvedené ceně iPhonu si ji tedy poté musíte předem připočítat a nesmíte se divit, když vám ji prodejce k automaticky ceně připočítá. Američané jsou na tohle prostě zvyklí. Pokud si tedy uděláte výlet například do New Yorku a budete si chtít zakoupit iPhone v legendárním Apple Storu na 5. Avenue, tak si k ceně 999 dolarů musíte připočítat ještě Sales Tax, která zde činí 8,5 %. To znamená, že namísto 999 dolarů zaplatíte zhruba 1.084 dolarů, což je v přepočtu asi 25.500 korun. Stále jsme tedy na vcelku nízké částce. Sales Tax jsou v různých státech USA jiné a pohybují se od 0 % do 10 %.

SIM-Free

Ve Spojených státech si můžete přímo v Apple Storu zakoupit iPhone, který je buď vázaný na operátora, a nebo je tzv. SIM-Free. iPhony vázané na operátora jsou samozřejmě většinou levnější, avšak je nutné se zavázat smlouvou k operátorovi, který iPhone nabízí. To znamená, že iPhone budete schopni využívat pouze se SIM kartou od operátora, který vám iPhone prodal. Pokud tedy zakoupíte iPhone vázaný na americký Verizon, tak jej budete muset využívat jen se SIM kartou od Verizonu. Jiná SIM karta nebude v iPhonu fungovat. Přesně proto je nutné, abyste si zakoupili iPhone označený jakožto SIM-Free. S tímto označením budete mít 100% jistotu, že bude iPhone fungovat kdekoliv ve světě a s jakoukoliv SIM kartou, kterou do něj vložíte. Existují sice možnosti, jak telefon vázaný na operátora odblokovat, avšak nejedná se o nic jednoduchého (a mnohdy ani bezplatného). Určitě tudíž doporučujeme vždy kupovat SIM-Free verze.

GSM vs. CDMA

Společně s údajem uvedeným výše souvisí i označení GSM a CDMA. Zkratka GSM označuje největší a nejrozšířenější síť, kterou momentálně mobilní telefony využívají. GSM zařízení tedy můžete využívat prakticky kdekoliv ve světě, jelikož disponuje veškerými pásmy, které ke správnému fungování potřebujete. Zařízení s označením CDMA už nejsou v dnešní době tak běžné, avšak i nadále se s nimi můžete setkat. Tyto zařízení zase fungují pouze v síti CDMA, která už není tolik rozšířená a funguje jen v rámci několika pásem. CDMA iPhone pracuje s jinými pásmy než GSM, a tak iPhone nemusí s některými operátory, respektive SIM kartami, fungovat. Všichni operátoři v Česku využívají technologie GSM, tudíž pokud budete kupovat iPhone, musí být GSM. Nalezení tohoto parametru naštěstí není nic složitého, jelikož jej Apple vždy uvádí přímo v technických specifikacích zařízení.

DPH a clo

Pokud si do České republiky dovezete cokoliv, co má hodnotu větší, než 22 euro, tak byste tuto skutečnost měli přiznat a zaplatit DPH. Pokud si navíc dovezete cokoliv, co má hodnotu větší, než 150 euro, tak si k DPH musíte připočítat ještě i clo. Pokud si však nehodláte do České republiky z USA dovézt několik iPhonů, a poté je zde prodávat, tak se žádných poplatků navíc bát nemusíte. Vzhledem k tomu, že iPhone budete mít jen pro svou vlastní potřebu, tak nikdo nebude zkoumat, zdali jej náhodou nechcete v Česku prodat. Doporučuje se jen to, abyste si svůj nový iPhone před odletem do Česka rozbalili a vzali jej do letadla. Zároveň se doporučuje, abyste si do zavazadla nepřibalovali krabičku od iPhonu – tu byste měli nechat někde v Americe. Zkrátka a jednoduše, dělejte vše pro to, aby to vypadalo tak, že je nový iPhone váš osobní telefon, a že jste s ním už do Ameriky přiletěli. V zavazadle si tedy postačí ponechat třeba sluchátka a klíček k vytažení SIM karty. Ty jsou totiž v každém balení naprosto stejné a nejde nijak rozlišit, zdali jsou z evropského iPhonu, anebo z iPhonu zakoupeného ve Spojených státech.

Záruka

Jeden z největších rozdílů mezi iPhonem zakoupeným v tuzemsku a v USA je délka záruční doby. Mezitím, co v Česku máte ze zákona záruku po dobu dvou let, v případě zakoupení iPhonu v USA je záruka pouze jeden rok. Po dobu tohoto jednoho roku však můžete váš poškozený iPhone bez problému donést do autorizovaného servisu v České republice, není tedy nutné iPhone posílat na reklamaci do USA.

Související články

Dnes nejčtenější

.