Zavřít reklamu

Nové iPhony se dostávají k prvním zákazníkům, kteří tak budou moci vyzkoušet všechny novinky, které letošní modely přináší. Nejvíce se změnily schopnosti kamery a proto jsme se rozhodli se blíže podívat na efektivitu formátů fotografií, které Apple v iPhonech nabízí.

S příchodem iOS 11 Apple do svých iPhonů a iPadu implementoval možnost, díky které je možné kromě klasických .JPG fotit také na úspornější formát HEIC (nebo HEIF, chcete-li), který by měl nabídnout stejnou kvalitu snímků, avšak při značně kompaktnější velikosti. Jak schopnosti a kvalita fotoaparátu v iPhonech roste, s tím se zvedá i velikost jednotlivých fotografií a využití úspornějších formátů může mít své výhody – obzvláště v případech, kdy příplatky za větší paměť v telefonu jsou relativně drahé. Soubory HEIC jsou tu navíc s námi už poměrně dlouho a není tak takový problém s kompatibilitou, jako byl původně během vydání iOS 11, tj. na podzim roku 2017. Abychom si v praxi ověřili potenciální výhody formátu HEIC a tedy to, jestli se vyplatí jej mít ve svém iPhonu zapnutý, provedli jsme malý experiment.

Níže najdete pět různých kompozicí focených na iPhone XS. Všechny byly zachyceny takřka ve stejnou dobu, stejným telefonem a víceméně ze stejného místa. Jednou byly zaznamenány do JPEGu, podruhé do HEIC. JPEG obrázky najdete v galerii níže, pokud si budete chtít prohlédnout HEIC, stáhnout si je můžete (společně s JPEGy) zde. Cílem tohoto malého experimentu je zjistit, jak velkou úsporu místa formát HEIC nabízí, oproti klasickému JPEGu. A jestli je potenciálně menší velikost znát na kvalitě pořízené fotografie.

Kompozice 1

V případě první kompozice má obrázek ve formátu JPG 4,73MB, zatímco ten v HEIC 2,79MB. Co se týče velikosti jako takové, úspora místa je zhruba 41% ve prospěch HEIC. Co se týče kvality fotografie, při zběžném porovnání snímků ve fotoeditoru nejsou viditelné žádné odlišnosti. Obě fotografie jsou takřka totožné.

1 JPG

Kompozice 2

V případě kompozice č. 2 je originální obrázek ve formátu JGP velký 6,09MB, zatímco jeho verze v HEIC jen 3,56MB. Opět tedy jde o ušetření zhruba 41% velikosti snímku a i tentokrát nejsou rozdíly mezi fotografiemi nikterak patrné.

2 JPG

Kompozice 3

JPG obrázek ze 3. kompozice je 2,99MB velký, zatímco HEIC verze jen 1,39MB. Zde je úspora místa o více než 53% větší, ve prospěch formátu HEIC. Ani v případě tmavších scén není fotografie ve formátu JPG jakkoliv kvalitnější, než její úspornější varianta v HEIC.

3 JPG

Kompozice 4

JPG snímek ze 4. kompozice je 3,06MB velký, HEIC snímek 1,59MB velký. Datová úspora je tentokrát „jen“ 48%, kvalitativní rozdíly mezi oběma snímky jsou nepostřehnutelné.

4 JPG

Kompozice 5

Poslední kompozice jen potvrzuje to, co se ukazovalo doposud. JPG obrázek je velký 3,21MB, zatímco HEIC jen 1,48MB. Opět zde tedy vidíme úsporu téměř 54% velikosti ve prospěch HEIC. A opět bez nějakých konkrétnějších kvalitativních rozdílů.

5 JPG

Z testovaných snímků vyšlo najevo, že kvalitativní rozdíl mezi fotografií uloženou do formátu JPG a HEIC (při pokud možno co nejtotožnějších podmínkách při pořízení) prakticky neexistuje. Oba formáty mají totožné výsledky v mnoha ohledech, ať už jde o barevné podání, ostrost, úroveň chromatické aberace, dynamický rozsah atd. Při detailním porovnání ve fotoeditoru se neobjevily žádné zásadnější rozdíly, a to ani při několikanásobném zvětšení obou snímků.

Výše uvedené by tak mělo být poměrně jasným signálem pro všechny ty, kdo si kupují nové iPhony jen v základní paměťové konfiguraci. Pokud plánujete hodně fotit, přepněte si v nastavení formát ukládání fotografií a videí, průměrně s HEIC ušetříte 40-50% místa oproti JPG. Na kvalitě fotografie rozdíl nepoznáte, obzvláště ne na displeji telefonu. Problémy s kompatibilitou už jsou vesměs vyřešeny a kdyby náhodou, iCloud umožňuje stažení HEIC obrázků i ve formátu JPG, kdy se o konvertování postará samotný Apple. Změnu formátu z JPG na HEIC provedete jednoduše v NastaveníFotoaparátFormáty.

Související články

Dnes nejčtenější

.