Zavřít reklamu

Čím jsou naše telefony a tablety chytřejší, tím více se stávají nedílnou součástí našich životů. Mobilní zařízení nám slouží nejen ke komunikaci s kolegy, nadřízenými či našimi blízkými, ale umí nám také díky hrám zkrátit dlouhou chvíli, umožňují nám sdílet své životy na sociálních sítích, nebo být díky online zpravodajským serverům neustále v obraze, co se týče dění ve světě. Někteří z nás mají problém telefon vůbec pustit z ruky. Toho si všiml nejen americký fotograf Eric Pickersgill, který se rozhodl na toto téma vytvořit autorský fotografický projekt s názvem Removed.

V rámci tohoto projektu Pickersgill lidem, pózujícím pro fotografie, odebral jejich smarpthony a tablety. Cílem bylo ukázat, jak by naše životy – respektive životy lidí na fotografiích – vypadaly bez všudypřítomných chytrých zařízení. Projekt má do jisté míry šokovat a „donutit k zamyšlení“. Většina rozumných lidí si ale jistě riziko závislosti na mobilních zařízeních uvědomuje, dovede si najít alternativní zábavu a jistě netráví každou volnou chvíli s mobilem či tabletem v ruce. Najdou se ale jistě i tací, kteří bez Facebooku, Candy Crush či WhatsApp nedají ani ránu – a právě tento fenomén si Pickersgill ve svém projektu bere na mušku. Pohled na člověka, neustále zírajícího na displej svého mobilního zařízení, může být leckdy znepokojující.

Eric Pickersgill ale ve svém fotografickém projektu zachytil osoby bez jejich telefonů a mobilů – a výsledek je ještě horší. Na snímcích můžeme vidět partnery či rodinné příslušníky, kteří zkrátka jen upřeně zírají na prázdný prostor mezi vlastními dlaněmi, a ignorují člověka, sedícího přímo vedle nich. Vidíme na první pohled běžné společenské situace – grilování s přáteli, pár, odpočívající na verandě, nebo rodinu u večeře – nikdo se ale na nich společensky nechová. Do jaké míry je podle vás problém, na který Pickersgill poukazuje, palčivý? Máte i vy problém odtrhnout se od svých smartphonů?

Dnes nejčtenější

.