Zavřít reklamu

Dnešní datum je pro většinu jablečných příznivců velice důležitý. Jednak jsme se konečně dočkali vydání iOS 13, jehož hlavní novinkou je především tmavý režim. Zde to ale nekončí – právě dnes se totiž rozesílá první vlna iPhonů po celém světě. První šťastlivci by si tedy mohli nových vlajkových lodí od kalifornského giganta užít již v zítřejších dopoledních hodinách. Pokud už jste na iOS 13 přešli a usoudili jste, že se vám tento systém prostě nelíbí a rádi byste se vrátili zpět na vychytanou verzi iOS 12, tak se vám určitě bude hodit tento článek. Ten je rozdělený do dvou částí, kdy se v první z nich podíváme na návrat zpět na iOS 12 bez ztráty dat, v druhé části se poté podíváme na návrat pomocí čisté instalace. Jaký postup zvolíte, tak to už záleží jen a jen na vašich prioritách.

Ještě před tím, než se do čehokoliv pustíte, byste samozřejmě měli vaše zařízení zálohovat. V případě, že by se v následujících postupech cokoliv nevydařilo, tak budete mít alespoň tu jistotu, že nepřijdete o svá data. Zálohovat můžete buď pomocí iTunes, či pomocí iCloudu. V případě zálohování pomocí iTunes prvně připojte váš iPhone k počítači či Macu. Poté spusťte iTunes a v horní části klikněte na ikonu vašeho zařízení. Zde už poté jen stačí stisknout možnost Zálohovat. V případě, že chcete provést zálohu na cloud, tedy jablečný iCloud, tak na vašem zařízení přejděte do Nastavení, kde na samotném vrchu rozklikněte vaše jméno. Poté klepněte na možnost iCloud, poté sjeďte níže a rozklikněte možnost Záloha na iCloudu. Pak už jen stačí klepnout na Zálohovat. Mějte však na paměti, že zálohu iOS 13 z iTunes nebude možné na iOS 12 obnovit, protože starší verze systému nepodporuje zálohy z novější verze. Tak jako tak se ale záloha z iOS 13 bude hodit v případě, kdy by downgrade neproběhl úspěšně. Magazín Letem světem Applem nemá zodpovědnost za jakékoliv poškozené či zaseknuté zařízení a veškerý postup tak provádíte na vlastní riziko.

Jak se vrátit z iOS 13 zpět na iOS 12 bez ztráty dat

1. Stažení IPSW

Hned na začátek je nutné, abyste si z těchto stránek stáhli do vašeho počítače či Macu iOS 12.4.1 pro vaše zařízení. Po rozkliknutí těchto stránek si tedy vyberte přesně vaše zařízení, a poté si rozklikněte poslední Applem podepsanou verzi iOS. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí stisknout modré tlačítko Download. Po stažení se vám zobrazí IPSW soubor, který slouží právě k downgradu či obnově zařízení. Stažení tohoto souboru může v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, jelikož má soubor přes 3 GB.

2. Obnovení v iTunes

Jakmile budete mít stažený IPSW soubor, tak už jen stačí, abyste vaše zařízení připojili pomocí Lightning kabelu k počítači. Poté otevřete iTunes a v horní části okna rozklikněte ikonu vašeho zařízení. Nyní je nutné, abyste na Macu podrželi klávesu Option (u starších klávesnic Alt a v případě Windows klávesu Shift) a společně s ní kliknuli na tlačítko Ověřit aktualizace… Poté se vám otevře okno, kde už jen stačí rozkliknout IPSW soubor, který jste si stáhli v první části. Pak už jen stačí kliknout na možnost Obnovit a aktualizovat. Poté už se jen držte instrukcí na obrazovce a nechte downgrade provést.

Upozornění

Při tomto postupu nepřijdete o téměř žádná důležitá data, ale může se stát, že celý systém bude nestabilní. Mezi hlavní soubory, o které přijdete, patří například historie hovorů, či všechny SMS a iMessage zprávy. Na druhou stranu, jakmile už downgrade na iOS 12 úspěšně provedete, můžete si znova udělat zálohu, a poté nainstalovat čistý systém, který poté obnovíte ze zálohy. Tím se veškeré případné problémy mohou odstranit.

Jak se vrátit z iOS 13 zpět na iOS 12 čistá instalace

1. Stažení IPSW

Hned na začátek je nutné, abyste si z těchto stránek stáhli do vašeho počítače či Macu iOS 12.4.1 pro vaše zařízení. Po rozkliknutí těchto stránek si tedy vyberte přesně vaše zařízení, a poté si rozklikněte poslední Applem podepsanou verzi iOS. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí stisknout modré tlačítko Download. Po stažení se vám zobrazí IPSW soubor, který slouží právě k downgradu či obnově zařízení. Stažení tohoto souboru může v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, jelikož má soubor přes 3 GB.

2. Vypnutí funkce Najít iPhone

Jakmile se bude stahovat váš IPSW soubor, tak se chopte vašeho iPhonu a přejděte do Nastavení, kde nahoře rozklikněte vaše jméno. Poté klepněte na možnost iCloud a sjeďte níže k možnosti Najít iPhone. Jakmile tuto funkci rozkliknete, tak ji přepínačem deaktivujte. Poté už jen stačí zadat heslo k Apple ID a potvrdit deaktivaci funkce.

3. Přesun do DFU módu

Poté je nutné váš iPhone převést do tzv. DFU módu. Kroky, pomocí kterých se do DFU módu dostanete se liší podle toho, jaké používáte zařízení. Níže naleznete popis, jak se do DFU módu dostat v případě iPhonu XS, iPhonu X, iPhonu 8, iPhonu 7 a starších.

Pokud používáte iPhone X nebo XS, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC, a poté stiskněte a pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté stiskněte a pusťte tlačítko pro snížení hlasitosti. Poté podržte boční tlačítko po dobu 10 sekund, dokud displej iPhonu nezčerná. Se stále stisknutým bočním tlačítkem stiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti na 5 sekund, poté pusťte boční tlačítko a tlačítko pro snížení hlasitosti podržte dalších 10 sekund (obrazovka by měla zůstat černá). Poté už by se v iTunes mělo zobrazit, že se váš iPhone nachází v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 7 nebo 8, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho iPhonu 7 nebo 8 po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i tlačítko pro snížení hlasitosti. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Pokud se objeví logo Apple, musíte to zkusit znovu. Pokud se na obrazovce objeví zámeček, máte vyhráno a jste v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 6s a starší, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i home button. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Poté deseti sekundách pusťte power button, ale stále držte home button. Pokud se v iTunes zobrazí zpráva o tom, že se našlo zařízení v módu obnovení, máte vyhráno.

4. Obnovení v iTunes

Jakmile se bude váš iPhone nacházet v DFU režimu, tak na Macu podržte klávesu Option (u starších klávesnic Alt a v případě Windows klávesu Shift) a společně s ní klikněte na tlačítko Obnovit iPhone… Poté se vám otevře okno, kde už jen stačí rozkliknout IPSW soubor, který jste si stáhli v první části. Pak už jen stačí kliknout na možnost Obnovit a aktualizovat.

iTunes nyní bude vaše zařízení obnovovat – mějte na paměti, že tento proces může trvat až 15 minut. Za žádnou cenu hlavně neodpojujte vaše zařízení od Macu či počítače. Poté, co se obnovení dokončí, si můžete zvolit, zda-li chcete váš iPhone nastavit jako nový a nebo obnovit zálohu z iOS 12.

Upozornění

Pokud pomocí tohoto návodu přejdete zpět na iOS 12, přijdete o veškerá svá data. Každopádně, pokud jste si před instalací iOS 12 udělali zálohu, nyní je nejvhodnější čas, kdy ji využít. Vaše zařízení se po čisté instalaci bude chovat tak, jako byste jej právě koupili. Budete se muset přihlásit k Apple ID, k Wi-Fi sítím a samozřejmě dostanete po prvotním nastavení možnost obnovit systém ze zálohy, což v případě, že zálohu máte, můžete provést.

Související články

Dnes nejčtenější

.