Zavřít reklamu

Apple se v poslední době primárně nezaměřuje tak na vývoj nových produktů, jako na protlačování svých vlastních služeb. Nově tak Apple vkládá většinu svého úsilí do Apple Arcade a Apple TV+, což se mu podle posledních informací velice daří. Apple Arcade se navíc dočkalo spuštění pro uživatele beta verzí již ve včerejších večerních hodinách, a tak jsme se mohli dočíst prvních recenzí na tuto novou službu od kalifornského giganta. Jak se tato služba jeví z pohledu vývojářů? Je pro ně výhodná, či nikoliv? Na to se vám pokusím odpovědět v následujících řádcích.

Možná jste už postřehli, že jablečná společnost na vývoj Apple Arcade využila přes 500 milionů dolarů. Velkou část z těchto peněz zaplatila velkým herním vývojářům, kteří budou Apple Arcade zásobovat hrami. Vzhledem k tomu, že je právě Apple ten, kdo platí, tak se tito vývojáři musí přesně držet požadavků, které jim Apple zadá. Zde se otevírají dvě situace. Ta horší spočívá v tom, že budou herní studia pod neustálým tlakem a hry nebudou tak kvalitní. Druhá, ta lepší situace, může naopak herním studiím přilepšit, jelikož se jim otevřou nové možnosti při vyvíjení her. Co se týče indie a malých herních studií, tak těm samozřejmě Apple nezaplatil, ale do Apple Arcade se budou muset jednoduše protlačit tak, že zaujmou.

Hry, které se v Apple Arcade objeví, musí samozřejmě projít schvalovacím procesem, ve kterém se nachází nemalá kritéria. Jednoduše řečeno, pokud byste vytvořili hru na bázi endless runner, ta by byla naprosto parádní a vyjímala se oproti ostatním hrám se stejným žánrem, tak nikde není napsáno, že ji Apple přijme. Dá se očekávat, že si Apple bude prostě a jednoduše vybírat jen ty hry, které bude považovat za prospěšné pro svou službu. Zároveň je nutné podotknout, že se v rámci Apple Arcade nesmí a nikdy nebudou objevovat hry, které už vyšly na Android. Tímto si tedy Apple pojistil u Arcade svou exkluzivitu. Naopak však ale Apple dává možnost, aby se hry v Apple Arcade mohly později objevit na počítačích, či na konzolích.

Problémem však momentálně je, že Apple si sám pro sebe nastavil všechno naprosto parádně – od využité architektury, přes výběr her a monetizaci, až po marketing. Na samotné vývojáře však Apple jaksi pozapomněl. Co si budeme povídat, i Apple Arcade je samozřejmě byznys stavěný pro zisk, a tak vývojáře zajímá především to, jakým způsobem jim bude Apple platit. Bude vyplácení založeno na domluvě, anebo na počtu stažení? To je zatím dle dostupných informací ve hvězdách. Vývojáři totiž byli pravděpodobně „předplaceni“ investicemi Applu, který se o tom, jak bude financování probíhat, zřejmě rozhodne až v průběhu toho, jak bude služba mezi uživateli úspěšná.

Alespoň tato varianta se zdá nyní nejpravděpodobnější, jelikož doposud neunikly absolutně žádné detaily o tom, jak se Apple s vývojáři vyrovná. Na jednu stranu se Apple Arcade tedy jeví jako perfektní služba, která bude jistě přínosná jak pro samotného kalifornského giganta, tak pro samotné uživatele. Na druhou stranu však ale pořád nevíme, jak na tom budou samotní vývojáři. Apple Arcade bude oficiálně dostupný 19. září při příležitosti vydání iOS 13 pro veřejnost. Cenovka je poté stanovena na 139 korun měsíčně pro celou rodinu v rámci rodinného sdílení.

Související články

Dnes nejčtenější

.