Zavřít reklamu

Pokud jste si mysleli, že Apple zkrátka něco vymyslí a ihned nápad může využít, jste na omylu. Celý proces je nanejvýš byrokratický a zdlouhavý. Pokud však nechce, aby byly jeho nápady zneužity jinými společnostmi, nezbývá nic jiného než se těmto nepříjemný formalitám podřídit. I to je jeden z důvodů, proč se Apple loni zařadil mezi nejaktivnější společnosti v registraci patentů v USA.

V průběhu celého loňského roku bylo jablečné společnosti oficiálně přiznáno přes 2 000 rozmanitých patentů, o nichž jsme průběžně informovali. Kdybychom tyto patenty tedy rozpočítali na dny, dostaneme se na zhruba 5,5 zaregistrovaných patentů na jeden den a to samozřejmě včetně víkendů a svátků. Mezi ty nejzajímavější patří například rozšířená realita a způsob, jakým by mohla fungovat či záplava patentů týkajících se samořídícího auta, jenž Apple drží pečlivě pod pokličkou. V každém případě se podle asociace duševního vlastnictví Apple zařadil mezi deset nejvlivnějších společností, jež si nechaly vyhotovit nejvíce patentů ze všech firem ve Spojených státech. Oficiálně se sice kalifornský gigant umístil až jedenáctý, ale podle průzkumné společnosti IFI, jež se zaměřuje na sbírání dat souvisejících s duševním vlastnictvím, obsadila společnost dokonce devátou příčku. Tak jako tak, v průměru se Apple vyšplhal na desáté místo, které si s trochou štěstí zvládne obhájit i v následujících letech.

Pokud vás zajímá, kdo se umístil na prvních příčkách, výsledek vás pravděpodobně nepřekvapí. Ve všech případech se jedná o technologické giganty, kteří dohromady za rok nechali potvrdit necelých 308 tisíc patentů, což je 3.5 procentní pokles oproti rekordnímu roku 2017.

Nejaktivnější společnosti v registracích patentů na území USA:

 1. International Business Machines Corp.
 2. Samsung Electronics Co., Ltd.
 3. Canon K.K.
 4. General Electric Co.
 5. Intel Corp.
 6. Alphabet Inc.
 7. LG Electronics Inc.
 8. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.
 9. Microsoft Corp.
 10. Qualcomm, Inc.
 11. Apple, Inc.

Mezi nejčastější kategorie patřilo zpracování dat, digitální přenos informací a polovodičová zařízení, kam spadají de facto valná většina součástek. Uvidíme, s čím Apple ještě v budoucnu přijde, ale je nutné brát na vědomí, že ne všechna patentovaná řešení se dočkají také finální realizace.

Související články

Dnes nejčtenější

.