Zavřít reklamu

Výřez v displeji, černý výřez, notch – je jedno, jakým způsobem kontroverzní část současných iPhonů nazvete, všichni jableční příznivci budou určitě vědět, o čem je řeč. Zprvu velice nenáviděná součást revolučních iPhonů se momentálně stala spíše ikonou. Lidé si na notch zvykli, přestalo se o něm mluvit jako o negativní vlastnosti a jednoduše byl společností přijat. V budoucnu bychom se však výřezu v displeji měli úplně zbavit, a to za pomocí nové technologie. Tato nová technologie by měla být schopná propouštět světlo skrze displej, čímž by mohla TrueDepth kamera bez problémů fungovat pod displejem. Čtečku otisku prstů už se pod displej zabudovat podařilo, podle všeho je tedy nyní řada na Applu. Zabudovat kameru pod displej by však mohl být o něco větší oříšek.

Jablečná společnost si v úterý registrovala patent, jehož název zní „displej s okny, které propouští světlo“. V patentu Apple navrhuje použití velice tenkých obvodů pro vytvoření OLED panelu s anodovými a katodovými vrstvami, které by v určitých místech zvládly vytvořit obvody pixelů. Apple dále navrhuje, že by se v určitých místech displeje (nejspíše tedy v horní části displeje) mohly pod OLED displej umístit světelné a další senzory, které jsou většinou umístěny na povrchu displeje. S touto technologií by v podkladu mohla být vytvořena „okna“, která by jednak propouštěla světlo, a jednak by díky nim byly senzory schopné „vidět okolní svět“. A to všechno samozřejmě pod displejem, tudíž by nevznikaly žádné výřezy na čočku kamery, apod.

Souvisejíci

Zde ale Apple naráží na další překážku. Obvody, ze kterých by byly displeje vytvořeny, by mohly velice jednoduše všechny senzory rušit. Kalifornský gigant by tak musel nalézt způsob, pomocí kterého by byl schopný obvody od senzorů odizolovat, aby k rušení dále nedocházelo. Ona zmíněná okna by měla být tedy průhlednější a mělo by být využito antireflexních vrstev, které by zabránily okamžitému odrazu světla z panelu displeje. Apple navrhuje řadu různých způsobů, jakým způsobem by tyto okna mohla být zpracována. Pravděpodobná je také možnost zpracování pomocí speciálních laserů. Pokud se tedy všechno povede podle této technologie, tak bychom se měli horního výřezu kompletně zbavit a všechny součástí TrueDepth kamery by měly být umístěny pod displejem.

Apple si podobný patent registroval již před desíti lety.

Je však nutné brát v potaz, že si společnost Apple registruje nové patenty prakticky každý týden. Není tak naprosto nutné, že všechny technologie a funkce, které si kalifornský gigant registruje, se objeví v jeho budoucích produktech. Apple si podobný patent registroval již před desíti lety. V tomto případě mělo být využito také technologie kamery pod displejem. Avšak tehdy, kdy by uživatel potřeboval kameru využít, tak by se část displeje ztmavila. Skrze tuto část poté mohl přední fotoaparát bez problémů fungovat. Nic však není vyloučené a naopak je velice pravděpodobné, že se v budoucnu Apple horních výřezů zbaví. Jakým způsobem toho však docílí, tak to už je jen a jen na něm.

Související články

Dnes nejčtenější

.