Zavřít reklamu

Od spuštění Apple Pay v České republice uplynulo již zhruba půl roku, ve kterém prožil nejeden jablíčkář malou osobní platební revoluci. Karty u bezkontaktních platebních terminálů totiž u mnoha z nich vystřídaly iPhony či Apple Watch a ani v případě internetových obchodů tomu není jinak, jelikož jich již spousta platbu pomocí Apple Pay nabízí. Přesto se však dá na uplynulý půlrok nahlížet spíše kriticky – minimálně tedy optikou klientů bank, které Apple Pay stále nenabízí. Těch je totiž stále relativně dost a co hůř – jedná se o skutečně zvučná jména.

Přestože nejeden jablíčkář očekával, že se po oficiálním startu Apple Pay v Česku roztrhne s bankami nabízejícími podporu pytel, opak je pravdou. K bankám z první vlny – tedy AirBank, České spořitelně, JT Bance, Komerční bance, mBank a Monetě – se totiž teprve před pár dny přidala UniCredit Bank. Na seznamu však stále chybí velcí hráči jako ČSOB, která je královnou českého bankovnictví z hlediska objemu spravovaných peněz, Fio banka, Raiffeisenbank, CREDITAS, Equa bank či Sberbank. Zatímco u bank na chvostu seznamu se možná nejedná o nic až tak překvapivého, jelikož na bankovním trhu zas takový prim nehrají, minimálně v případě ČSOB se jedná o věc, nad kterou zůstává rozum stát. Vcelku pozitivní je tak alespoň to, že valná většina tuzemských bank, které podporu zatím neposkytují, s ní počítají již v brzké době. 

Do konce roku se ve většině případů dočkáme

Pro odpověď na otázku “Kdy spustí daná banka Apple Pay” nemusíte chodit příliš daleko. Sociální sítě bank jsou jí totiž vyloženě přesycené a není vůbec problém je tu dohledat. Většina bank navíc velmi vstřícně reaguje i na Facebooku v chatu, kde vám jejich správci sociálních sítí poměrně ochotně prozradí plánovaný termín. Na minutu přesně sice samozřejmě ne, i určitý časový – respektive týdenní/měsíční – úsek ale v tomto ohledu potěší. Například v případě ČSOB se dočkáme ve druhé polovině letošního roku, konkrétně pak ve čtvrtém čtvrtletí. Fio banka informuje své klienty o třetím čtvrtletí letoška, takže bychom se jeho spuštění měli dočkat už za pár týdnů. Zhruba ve stejném termínu by ráda službu spustila i Raiffeisen bank, která s tímto termínem kalkuluje již od samotného začátku služby v Česku. Velmi podobných odpovědí se pak dočkáte i od valné většiny větších bank, které svorně plánují Apple Pay do konce letoška spustit. Výjimkou je Sberbank, která nenabízí v současnosti ani Google Pay či Garmin Pay, které jsou u mnoha bank již standardem. Na druhou stranu, v Rusku již Apple Pay tato banka podporuje a tudíž mu tak úplně “odkloněna” není. I zde by se tak mohlo v budoucnu objevit. 

Jak už jsem zmínil výše, postoj některých bank k Apple Pay je s ohledem na jeho obří oblibu skoro až nepochopitelný. Statistiky útrat placených přes tuto službu, kterými nás banky nabízející podporu čas od času potěší, jsou totiž velmi zajímavé a dokazují, že se Apple touto službou trefil před lety do černého. Pokud jí ale nebudou stejně vnímat i banky, můžou si o něm jejich klienti nechat jen zdát či jim nezbude nic jiného než přejít ke konkurenci. A jak jste nepodporu Apple Pay u vaší banky řešili vy? 

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější