Zavřít reklamu

Od oficiálního odhalení letošní generace iPhonů nás dělí již jen pár týdnů. Řada z nás díky nejrůznějším únikům tuší, jak asi budou nové modely vypadat (a ne všichni jsou z této podoby nadšeni). Apple se pochopitelně snaží veškeré detaily držet vší silou pod pokličkou, takže třeba o tom, jak se nové modely budou nazývat, se můžeme zatím pouze dohadovat.

Téměř jisté je, že letošní modely budou osazeny čipem A13, interně označovaným jako „Cebu“. Lightning port zůstane zachován, zatímco funkci 3D Touch by měl nahradit Taptic Engine. Trojice připravovaných iPhonů nese podle dostupných zpráv interní kódová označení D42 (iPhone 12,3), D43 (iPhone 12,5) a N104 (iPhone 12,1). Všechny tři modely by měly být přímými nástupci loňského iPhonu XS, XS Max a XR a to i z hlediska úhlopříček displejů. Dočkáme se tedy opět modelů s 5,8″, 6,1″ a 6,5″ obrazovkami. Jak se ale novinky budou jmenovat oficiálně?

Řadu let Apple používal pro označení svých smartphonů jednoduchou, logickou číselnou řadu, občas obohacenou o specifikace typu „S“, „3G“ nebo „c“. Výjimkou byla absence oficiálního „iPhonu 2“ nebo pojmenování jubilejního modelu římskou číslicí namísto arabské. K tomu došlo v roce 2017, kdy Apple překvapil vydáním iPhonů 8, 8 Plus a X. Přeskočil tak nejenom číslici 9, ale také modely s označením S. Písmeno S se do názvů iPhonů vrátilo v loňském roce s příchodem modelů XS a XS Max,  zároveň ale přišla také novinka v podobě XR, přičemž význam písmena „R“ Apple nikdy oficiálně nespecifikoval.

Letošní modely by mohly tedy nést označení „iPhone XI“, stejně jako  „iPhone 11“. Jako o poznání méně pravděpodobná se pak jeví i možnost, že Apple všechny překvapí a vytasí se s  úplně jiným pojmenováním. Řada předních analytiků se nicméně přiklání k variantě, že se cupertinská společnost vrátí k pojmenovávání arabskými číslicemi a letošní iPhony tedy budou označovány jako iPhone 11, iPhone 11 Max (či Plus) a iPhone 11 R. Plno uživatelů totiž stejně vyslovuje „X“ v názvech posledních modelů zkrátka jako „X“, nikoliv jako „deset“, a představa pojmenovávání pozdějších generací římskými číslicemi může někdy působit přinejmenším zvláštně. Ostatně, měli byste raději v kapse iPhone 15, či iPhone XV? Návrat k číselné řadě, která by celkově názvosloví iPhonů zjednodušila, se tedy zdá být prakticky nevyhnutelný, jelikož je to právě jednoduchost a intuitivnost, kterou Apple upřednostňuje jak u svých produktů, tak služeb. Otázkou ale je, zda je název tím, co by nás u nové generace iPhonů mělo zajímat ze všeho nejvíce.

Související články

Dnes nejčtenější

.