Zavřít reklamu

Přestože si to možná mnozí z nás nechtějí zatím příliš připouštět, září se kvapem blíží. Kromě návratu do standardního pracovního či školního režimu však přináší tento měsíc i pozitivum ve formě tradiční Apple Keynote, na které Apple na 99,9 % představí novou generaci iPhonů. Zatímco o tomto produktu není prakticky pochyb, o jiném – pro mnohé jablíčkáře neméně důležitém – moc slyšet není. Řeč nemůže být samozřejmě o ničem jiném než o Apple Watch a jejich páté generaci, která by navázala na úspěchy vloni představených “čtyřek”. Přestože se však o nich úniky prakticky neobjevují, dal bych ruku do ohně za to, že se jich letos dočkáme. 

Vzpomínáte si na loňský rok? Pokud ano, určitě moc dobře víte, jak to s úniky ohledně Apple Watch Series 4 tehdy bylo. I ty bychom totiž spočítaly na prstech jedné ruky a kdybychom byli přísnější, zřejmě ani na té ne. Veškeré zprávy ohledně nových Apple Watch totiž pocházely od různých analytiků a byly relativně nejasné. Jedinou poměrně jasnou zprávou byla ta o větším displeji z dílny Ming-Chi Kua, která se nakonec i vyplnila. Co se však týče například fotek komponentů, ty neunikly až do odpoledne 12. září 2018 žádné. Tentýž den večer pak Apple světu ukázal finální produkt. Až takto dokonale se tehdy Applu podařilo Series 4 “ututlat”. A co se vlastně ono odpoledne objevilo? Jedna jediná fotka displeje. Nic víc, nic míň. S ohledem na loňský rok tedy nelze brát nedostatek informací o Apple Watch Series 5 rozhodně jako důvod k panice. Applu se totiž zkrátka jen opět daří to, co v minulosti – tutlat. 

Stačí malé vylepšení, takové ale Apple neumí

V úvahu je nutné navíc dle mého názoru brát i neuvěřitelně rostoucí oblibu tohoto produktu. Apple Watch jsou již mnoho měsíců po sobě na prodejním vzestupu a nedá se očekávat, že by se to mělo v brzké době změnit. Bylo by tak poměrně zvláštní, kdyby Apple tohoto boomu, který zřejmě ani on sám při představení tohoto produktu nečekal, nevyužil a nepokusil se jej naopak ještě více rozdmýchat právě novou generací hodinek. I malá novinka by totiž mnohé uživatele k jejich koupi přesvědčila a přesně o to jde. Otázkou je, zda Apple malé novinky u Apple Watch umí. Když nebudeme počítat Series 0 a Series 1, každá generace hodinek totiž přinesla novinky skutečně velké. Ať už to byla lepší voděodolnost, podpora LTE či vloni velký displej, ani jednu z těchto věcí označit za malou rozhodně nelze. Letos se zase spekuluje nad příchodem neinvazivního senzoru pro měření cukru v krvi či nad oživením keramického těla. 

Příchod Apple Watch Series 5 může svým způsobem naznačovat i nedávno představený watchOS 6, respektive některé novinky v něm. Dočkali jsme se v něm totiž například vlastního App Storu ovladatelného přímo přes hodinky, kalkulačky, výrazného vylepšení aktivity či příchodu Audioknih a Hlasových poznámek. Přes nastavení hodinek bychom měli být navíc nově schopni instalovat updaty, což bylo doposud možné jen s pomocí iPhonu. Z těchto novinek tak lze usuzovat, že se Apple pokouší udělat z hodinek mnohem samostatnější produkt, než kterým jsou nyní a v určitých případech jím dokonce nahradit iPhone. Má to ale háček – paměť a výkon. Aby vše fungovalo skutečně perfektně, nebylo by rozhodně na škodu dát do Apple Watch interní úložiště alespoň 32 GB a procesor posílit na takovou úroveň, aby na hodinkách “běhalo vše jako po másle”. Apple Watch Series 4 se tomuto cíli zdárně přibližují, avšak až nová generace – tedy Series 5 – by mohla do cíle doběhnout úplně. 

S nákupem nyní počkejte

Jak tedy můžete sami vidět, když se na příchod Apple Watch Series 5 podíváme z širšího úhlu pohledu, jejich letošní příchod se zdá daleko více reálný nežli nereálný. Pokud se tedy nyní nad koupí Apple Watch rozmýšlíte a rádi byste to nejlepší, doporučil bych vám vyčkat alespoň do září. Pár měsíců holého zápěstí totiž za TOP model chytrých hodinek od Applu skutečně stojí. A co víc – určitě za ně nezaplatíte o mnoho víc než za současné generace. Cena sice může o pár tisíc povyrůst, jen těžko by však povyskočila například o polovinu či se dokonce zdvojnásobila. 

Dnes nejčtenější

.