Zavřít reklamu

Fotoaparáty iPhonů jsou dlouhodobě označovány za jedny z nejlepších na světě a to jak běžnými uživateli, tak i profesionály. Jsou však jablečné telefony nahradit profesionální fotoaparáty i v dlouhodobějším měřítku? Zajímavý pokus známého fotografa ukazuje, že tomu tak být může.

Profesionální fotograf Noe Alonzo si před časem připravil sám pro sebe výzvu, v jejímž rámci se rozhodl, že bude po dobu šesti měsíců využívat k fotografování výhradně svůj iPhone 7 Plus. Projekt nejen že přinesl překvapivě dobré výsledky a získal Alonzovi nové klienty, ale podle jeho vlastních slov přinesl také nový vhled do jeho tvůrčí činnosti.

Pár fotek z videa Noa Alonza: 

Noe Alonzo, který v současné době působí v jihokorejském Soulu, se na YouTube podělil s veřejností o svou zkušenost s tím, že dobrou fotografii nedělají jen schopnosti samotného fotoaparátu nebo případného drahého vybavení, ale že je také důležité, jak se fotograf  umí dívat. „Fotografie je jen fotografie, ať už s normálním fotoaparátem, nebo s telefonem,“ uvádí Alonzo na YouTube. „Nezáleží na tom, stále platí ty samé  principy,“ dodává. Alonzova díla si můžete prohlédnout na jeho Instagramu.

Alonzo také zároveň přiznává, že používání iPhonu k focení ho obohatilo o nový pohled na fotografii. Podle svých vlastních slov začal vidět příležitost k focení prakticky všude, a nikdy ve svém životě tolik nefotil. Uvědomil si, že omezení na iPhone znamenalo výzvu pro jeho vlastní kreativitu. „Bylo tolik snímků, o nichž bych si nikdy nepomyslel, že bych je mohl zachytit pouze s pomocí mého telefonu,“ přiznal. Učarovalo mu zejména fotografování městských scenérií v nočních hodinách, kdy se mu podle jeho vlastních slov podařilo nalézt způsob, jak pracovat s tmou a částečným světlem, které měl v danou chvíli k dispozici.

K úpravám svých snímků použil Alonzo software Lightroom od Adobe, v němž dokonce vytvořil vlastní filtr, použitelný pro infračervenou fotografii. Do srovnávání iPhonu se zrcadlovkou se Alonzo nicméně pouštět nehodlá a uznává, že standardní fotoaparáty budou vždy oproti smartphonům nabízet nesporné výhody.

Nic nového pod sluncem

To, že fotoaparát iPhonu 7 Plus dokáže pořídit opravdu pěkné snímky, není žádnou novinkou, a Apple to v minulosti opakovaně dokázal prostřednictvím své populární kampaně s názvem „Shot on iPhone“, v jejímž rámci se fotografie, pořízené tímto modelem, objevily na nejednom rozměrném billboardu. Magazín Time například najal v roce 2017 tehdy ještě neznámou fotografku jménem Luisa Dörr, která na svém Instagramu zveřejňovala portréty, zachycené na iPhone. Luisa strávila celý rok fotografováním vlivných žen pro zvláštní vydání zmíněného magazínu, a společnost Apple ji relativně nedávno pověřila fotografováním bolivijských zápasnic pro svou kampaň „Shot on iPhone“.

Související články

Dnes nejčtenější