Zavřít reklamu

Walter Isaacson je mezi jablíčkáři možná skoro tak známý jako například Craig Federighi či Jony Ive a to i přesto, že v Applu nepracoval a ani nepracuje. Jedná se totiž o muže, který má na svědomí suverénně nejpodrobnější životopis otce Applu, Steva Jobse, který na něm spolu s Walterem dlouhou dobu spolupracoval. A právě při této spolupráci zažil spisovatel celou řadu pozoruhodných situací, se kterými se čas od času na veřejnosti pochlubí. Nejinak tomu bylo i minulý týden v americké CNBC, kam byl spisovatel pozván kvůli odchodu šéfdesignéra Jonyho Iva.

Přestože je Jobsův životopis z pera Isaacsona považován za nejpodrobnější “mapu” života otce Applu, Walter v rozhovoru přiznal, že některé části psal takříkajíc s přimhouřenýma očima, jelikož se snažil vytvořit dílo plné relevantních informací bez jakýchkoliv “příkras” v podobě emocí, které by ve výsledku nebyly žádným přínosem. V životopisu tak chybí dle spisovatele například Jobsův názor na Tima Cooka z hlediska hardwarových produktů. Ten totiž nebyl úplně pozitivní. “Steve mi řekl, že je Tim Cook skvělý na vše. Po chvíli se na mě však podíval a hlesl, že produktovou osobou, která by byla schopná zahájit určitou hardwarovou revoluci, jaká se povedla Jobsovi s iPhonem, iPadem či Macintoshem, Tim není,” nechal se Isaacson v rozhovoru slyšet s tím, že jen u povzdechů nad Cookovou neproduktovou osobností Jobs mnohdy nekončil. Pří bolestech, které mu způsobovala jeho zákeřná nemoc, byl totiž podle spisovatele o poznání ostřejší. Jak moc však už neprozradil. 

Jobsův pohled na Tima Cooka je velmi zajímavý i dnes, tedy osm let po jeho smrti. Při pohledu na novodobý Apple totiž musí být nejednomu jablíčkáři jasné, že se Steve trefil i tentokrát, byť ne zcela stoprocentně. Například AirPods či Apple Watch dorazily už za vedení Cooka a staly se hitem, avšak za takovou revoluci, kterou způsobil iPhone, je považovat zřejmě nelze. Na druhou stranu, vylepšení, která má mít Apple podle dostupných informací v plánu, by se mohla tato skutečnost poměrně snadno změnit. Otázkou ale je, do jaké míry by měl na této změně podíl Cook, jelikož se objevují zprávy o tom, že do vývoje produktů mluví jen velmi málo a spíše se zaměřuje na celkový chod firmy. 

Tim Cook po boku Steva Jobse

Související články

Dnes nejčtenější