Zavřít reklamu

Apple nám při příležitosti dnešní konference WWDC představil zbrusu nový Mac Pro. Jedná se dokonce o nejsilnější počítač v celé historii společnosti, což taktéž potvrzují samotné parametry. Jak se již delší dobu hovořilo, nový Mac Pro je takzvaně modulární, což znamená, že se dá lehce vylepšit. Pojďme se tedy podívat na vše, co jste chtěli vědět o tomto novém stroji s brutálním výkonem.

Jak jste si již mohli všimnout v našem předchozím článku, nový Mac Pro je určen především pro veškeré profesionály. O mozek počítače se totiž postará procesor Intel Xeon až s neuvěřitelnými 28 jádry a k dispozici taktéž budeme mít až 1,5 TB operační paměti typu ECC RAM. Jelikož se jedná o takovýto výkon, Mac Pro musí disponovat kvalitních chlazením. Podle slov společnosti by však neměl nikdy nastat problém, kvůli kterému by došlo k jakémukoliv přehřívání. Co se týče portů, Mac Pro celkově nabídne dva typu Thunderbolt 3, dva porty USB-A a 3,5mm jack pro audio. Na co se však spousta jablíčkářů těšila, je určitá rozšířitelnost. O tu se postará hned osm přídavných PCIe karet, z čehož čtyři budou dvojité, tři obyčejné a jedna takzvaně poloviční pro přídavnou kartu, která se postará o vstup/výstup.

Co se týče grafické karty, tak v tomto ohledu se Apple rozhodl naprosto zdemolovat trh. Ta bude totiž zasazena do zbrusu nového modulu s označením MPX, v kterém nalezneme Radeon Pro Vegu II. Tato grafická karta nabídne 14 teraflopsů a neuvěřitelných 32 GB paměti HBM2, díky čemuž Mac Pro nikdy neklopýtne. Samozřejmě by se nejednalo o až tak perfektní stroj, kdyby disponoval pouze jednou grafickou kartou. Díky dalším přídavným MPX modulům totiž můžeme mít až čtyři GPU, proti kterým už jen těžce budeme hledat konkurenci. Pokud se na tyto parametry podíváme skutečně pečlivě, můžeme nový Mac Pro označit za stroj s nejlepším grafickým výkonem na světě.

Jak jsme mohli vidět při příležitosti samotné konference, Mac Pro si poradí skutečně se vším. Při živém představení totiž docházelo k úpravám 8K videa, které jsme si mohli bez jediného ztraceného snímku prohlédnout ještě před renderem a dokonce do nich přidat filtr či efekt. O tohle se postarala součástka zvaná Afterburn, která díky hardwarové akceleraci zvládá zpracovat až okolo šesti miliard pixelů za pouhou sekundu.

Ačkoliv jsme si o chlazení již říkali, pokud jste se dočetli až sem, určitě si říkáte, jak se dá vůbec takováto bestie zkrotit. Pokud se navíc podíváme například na naše jablečné laptopy, které právě s přehříváním mají častokrát problém, ani se nám tomu zase tolik nechce věřit. Opak je však pravdou, jelikož ke chlazení slouží takzvaný heatsink. Ten je totiž v obřích rozměrech a postará se o bezproblémový odchod tepla ze stroje, který navíc napájí 1400W zdroj. Za Mac Pro si Apple zaslouží nejednu pochvalu, jelikož stvořili stroj, který usnadní práci nejednomu profesionálovi.

Související články

Dnes nejčtenější