Zavřít reklamu

Když se Apple pustil v roce 2013 do spolupráce s GT Advanced Technologies, vypadalo to, že dostanou nové iPhony safírové sklo, na které se právě tato společnost zaměřovala. To je extrémně odolné proti poškrábaní, takže by displej ani po měsících používání neměl nést jakékoliv známky opotřebení, což by jistě potěšilo nejednoho uživatele. Dodavatel však své závazky nesplnil, a nyní čelí žalobě kvůli podvodu.

Apple podmínky splnil, přesto safírová skla nedostal

Dohoda mezi oběma společnostmi stanovila, že Apple poskytne GT Advanced Technologies částku 578 milionů dolarů (tj. přes 12,1 miliardy Kč) ve čtyřech splátkách výměnou za dodávky safírových skel. Továrna v Arizoně měla vyrábět tzv. syntetické safírové krystaly, které by byly rozřezány na extrémně tenké pláty zakrývající obrazovku iPhonu 6 namísto dosavadního Gorilla Glass. Jenomže GT jen několik měsíců po zahájení masové výroby podala žádost o konkurz.

To se Applu samozřejmě nelíbilo, ale vypadalo to, že se situací nemůže nic dělat. Jenomže na Thomase Gutierreze, bývalého generálního ředitele GT, nedávno udeřila SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů v U.S.A.), že úmyslně zatajil nedostatečné výrobní kapacity společnosti, a předložil investorům i Applu falešné údaje. Někdejší ředitel GT prý „namaloval růžový obraz“ o schopnosti společnosti výrobu zajistit. Zakázka měla přitom získat finanční prostředky, které byly pro GT naprosto klíčové, čehož si byl její ředitel dobře vědom.

Anita B. Bandy z komise dále sdělila, že budou i nadále považovat někdejší výkonné ředitele odpovědnými, když poruší svou základní povinnost sdělovat investorům úplné a pravdivé informace. Situaci pak ještě zhoršil Gutierrez svým prohlášením, že očekává poslední platbu od Applu do října 2014. Současný dluh společnosti GT Advanced Technologies vůči Applu činí přes 300 milionů dolarů, tj. téměř 7 miliard Kč.

Podle bývalého ředitele může za situaci Apple

Tehdejší vedení GT k situaci sdělilo, že Apple porušil podmínky stanovené ve smlouvě, a kontrakt byl proto nadále neplatný. SEC ovšem uvedla, že Apple nepodnikl žádné kroky, které by přivedly GT Advanced Technologies do konkurzu, a že se striktně držel dohodnutých podmínek. Vzhledem k tomu, že výrobce GT nebyl schopen zajistit dohodnutou dodávku safírových skel, bylo podle SEC v pořádku, že Apple zadržel poslední splátku (která ovšem neměla mít vliv na výrobu skel).

Očekávání byla opravdu velká, GT Advanced Technologies se mělo stát majoritním dodavatelem Applu v oblasti skel (na displej i záda). Společnost údajně zvládla vyrábět umělá safírová skla podstatně levněji než ostatní; jak se ale ukázalo, realita byla jiná. Apple tak i nadále používá pro svá zařízení Gorilla Glass od kentucké společnosti Corning.

Uvidíme, jak se bude v následujících měsících situace kolem GT vyvíjet. Podle dostupných prohlášení SEC nelze očekávat, že by bylo jméno této společnosti jakkoliv očištěno.

Apple Store logo FB

Dnes nejčtenější

.