Zavřít reklamu

Senior Viceprezident společnosti Corning Tony Tripeny uvedl, že Safír není dobrý materiál pro displeje telefonů nebo tabletů. Není se také co divit, když mnohamiliardový business Corningu závisí jen a jen na tom, jaký materiál a ochranu pro své displeje zvolí světoví výrobci. V rozhovoru pro analytickou společnost Morgan Stanley se James Fawcett zeptal Tripenyho, co si myslí o tom, že Apple staví závod v Arizoně na výrobu safírového skla pro tajný projekt, jak uvedl sám Tim Cook.

Tripeny uvedl: „Když se podíváme na safír, vidíme spoustu nevýho oproti Gorilla Glass. Je asi 10x dražší, je asi 1,6x těžší a je neekologický. Vytvořit ze safírového krystalu sklo spotřebuje 100x více energie než kolik je potřeba pro výrobu Corning Gorilla Glass. Přenáší méně světla, což znamená, že zařízení je buď hůře čitelné nebo má kratší výdrž baterie. Je také křehké. Myslím, že i když je to produkt odolný proti poškrábání, je velmi snadné jej zlomit a naše testy říkají, že Gorilla Glass snese 2,5x větší tlak než safír. Takže když se podíváme na tyto informace, myslím si že se nejedná o atraktivní alternativu ke Gorilla Glass.“

Tripeny se domnívá, že Apple chce použít safír zejména kvůli marketingu, protože safír má velmi sexy jméno, které se spojuje s luxusem. Přece jen safír najdete i u těhc nejdražších hodinek za miliony korun. Jiný důvod Tripeny v současné době nevidí, výroba safíru trva 4000x déle než výroba Gorilla Glass a má výrazně vyšší teplotu tání. Jeho tvrdost představuje problém při obrábění.

Je však otázkou, do jaké míry pouze tripeny brání společnost, jejíž business je založen právě na tom, že výrobci jako je Apple a mnoho dalších používá její produkty a do jaké míry jsou jeho slova pravdivá. Z pohledu spotřebitele, kterého při zachování ceny produktu nemusí trápit náklady na zpracování, výrobu ani ekologický dopad je fakt, že safír je mnohem náchylnější k prasknutí než Gorilla Glass nebo jiné materiály. Není možné jej v praxi poškrábat ničím jiným než diamantem, ovšem na druhou stranu telefon se safírovým displejem který spadne na zem, již není potřeba zvedat.

iPhone_5s_dock

Související články

Dnes nejčtenější

.