Zavřít reklamu

Prakticky po každém vydání nové verze systému iOS se mnozí jablíčkáři ptají, jak je na tom po jeho instalaci iPhone s výdrží baterie. Právě ta je totiž updaty mnohdy citelně zkrácena, což může být pro nejednoho uživatele velký problém. Tušíte však, jak moc se updaty na výdržích baterií vlastně projevují?

iOS 11 přinesl kromě horší výdrže baterie i velkou změnu v designu App Storu:

Přesně na tuto otázku se rozhodl odpovědět youtuber z kanálu iAppleBytes, který proti sobě v povedeném testu postavil celkem čtyři iPhony 6s, přičemž na každém z nich byla nainstalována jiná verze operačnáho systému. Porovnání tak konkrétně proběhlo mezi iOS 10.3.3 (čili poslední verzí iOS 10), iOS 11.4.1 (poslední verzí iOS 11), iOS 12.2 (poslední veřejně dostupnou verzí iOS 12) a iOS 12.3 Beta 1 (první beta zřejmě poslední verze iOS 12). Na všech iPhonech následně youtuber spustil stejné aplikace a prováděl stejné úkony, díky čemuž si můžeme udělat vcelku přesný obrázek o tom, jak dlouho daný model vydrží nabitý. A výsledek? Vcelku tristní. 

Jak můžete sami vidět, pro nové verze operačních systémů nedopadl test vůbec dobře. iOS 10.3.3 je totiž všechny přejel na plné čáře a to i přesto, že byly právě poslední verze iOS 10 uživateli tvrdě kritizovány za zhoršenou výdrž baterie. V porovnání s iOS 11 a 12 má však iOS 10.3.3 navrch a to rozdílem několika tříd. 

Test tak de facto potvrzuje stížnosti mnoha jablíčkářů, kteří právě na špatnou optimalizaci iOS zejména u starších iPhonů již poměrně dlouho poukazují. Nové systémy totiž udělají mnohdy na starších iPhonech spíše paseku, nežli užitek. Apple se sice na loňské WWDC chlubil tím, jak parádně iOS 12 pro starší telefony optimalizoval, avšak jak se zdá, pořád je to málo. Zda se jedná z jeho strany o záměr či je zkrátka nemožné nové systémy lépe optimalizovat a ušetřit tak baterii však samozřejmě se stoprocentní jistotou říci nelze. Stejně tak nelze z tohoto testu vyvodit ani to, že se takto baterie chová na všech iPhonech s podporou těchto operačních systémů. Minimálně u starších ale podobný propad pozorovat můžete. I my v redakci si jej totiž všímáme již nějakou dobu. 

Související články

Dnes nejčtenější