Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o tom, že NASA v současnosti uzavírá spolupráce s všemožnými firmami, mezi které patří například SpaceX a Boeing. Ty mají za úkol vyrobit kapsli, která bude v budoucnu astronauty dopravovat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zatímco SpaceX už má v tomto ohledu skvěle našlápnuto, jelikož již podnikla první zkušební let, společnost Boeing se naopak potýká s problémy a první zkušební let s lidskou posádkou se tak bude muset o několik měsíců odložit. O těch se v uplynulých týdnech sice jen šuškalo, nyní je však potvrdila i samotná NASA.

Takto vypadá Crew Dragon od společnosti SpaceX:

NASA a Boeing se dohodly na oddálení první letové zkoušky, při které má modul CST-100 Starliner dopravit posádku na ISS. NASA ví, že tento projekt je technologicky proveditelný a v nejlepším zájmu naší věci. Projekt zajistí trvalý přístup k ISS stejně jako její mnohem lepší využití.“ stojí v prohlášení, které NASA vydala před pár hodinami. Co přesně však za nuceným odložením zkušebního letu stojí je stále nejasné. Boeing tak může těšit alespoň to, že mu NASA nedala sbohem, o čemž se též v minulých týdnech spekulovalo. Tento krok by však z její strany znamenal vyhození nemalé finanční částky takříkajíc z okna.

Poměrně zajímavé je, že ani společnost SpaceX v tomto projektu nestihla dodat kapsli s názvem Crew Dragon v požadovaném termínu. Ovšem už má za sebou alespoň první zkušební let a je tak daleko před Boeingem, což drtivá většina analytiků neočekávala. V současné době je tak zkušební let modulu Starliner naplánován na konec léta nebo podzim letošního roku. Zda se ale podaří tento termín stihnout ukáže až čas. Už nyní je však jasné, že stojíme na prahu malé vesmírné cestovatelské revoluce.

Související články

Dnes nejčtenější