Zavřít reklamu

NASA před časem oznámila, že na Měsíc chce své astronauty dopravit o několik let dříve, než se původně plánovalo. Zatím se ale nepodařilo představit ani slíbený plán, kvůli čemuž dnes členové Kongresu „grilovali“ její zástupce. Let na Měsíc se má uskutečnit do pěti let, a může si vyžádat investici téměř bilionu Kč. Jestli za takovou cenu opět poletíme do vesmíru, zatím není jisté. Od poloviny dubna se totiž čeká na slíbený návrh, který má objasnit vizi NASA.

Přistání bude o 4 roky dříve, NASA má plán

26. března proběhlo zasedání Národní rady pro vesmír, kde Mike Pence, 48. víceprezident U.S.A., vyzval NASA, aby přistáli na Měsíci do roku 2024. To by znamenalo výrazné urychlení oproti původně plánovému přistání v roce 2028. Mike Pence ale uvedl, že má NASA plán, který mu sdělil Jim Bridenstine, správce NASA, jen pět minut před začátkem zasedání. O detailech sice nepromluvil, nějaké střípky ale známe.

Přibližně před měsícem se Výbor pro vědu dozvěděl, že NASA připravuje novelu prezidentského požadavku na rozpočet. Ta by měla obsahovat kromě odhadů nákladů i podrobnosti pro splnění administrativních kroků. Novela byla původně slíbena do 15. dubna, a protože nebyla dodnes představena, vyjádřili Členové Vědeckého výboru velké zklamání. Za zpožděním prý stojí nedostatek důkazů, na jejichž obstarávání strávila NASA více času, než zamýšlela. Zástupci Úřadu pro letectví a kosmonautiku si uvědomují, před jak vážným úkolem stojí, a potřebují opravdu solidní plán, ve kterém je zahrnutý každý detail. Gerstenmaier pak poznamenal, že musí novela rovněž získat souhlas Bílého domu, což může celý průběh ještě více zpomalit. Závěrem ale všechny ujistil, že za týden až dva představí finální verzi, kterou budou moci přednést před Kongresem i Výborem.

Jakmile bude novela Donaldem Trumpem, prezidentem U.S.A., schválena, prodiskutuje ji Kongres a Výbor pro vědu. Roční náklady jsou nyní odhadovány na 8 miliard dolarů, tj. asi 184 miliard Kč, a není jisté, jestli na ně zákonodárci kývnou. Plán přistání na Měsíci bude zahrnovat většinu vozidel a hardwaru, které NASA původně plánovala využít pro misi 2028 Moon.

Zkoumání Měsíce urychlí vesmírná základna

Vedení NASA doufá, že se jim v blízkosti Měsíce podaří vytvořit stanici nazvanou „Brána“, která by měla sloužit jako stanoviště pro astronauty. Aktuálně je prý ve vývoji také obří raketa Space Launch System, která dopraví kabinu Orion s posádkou až k plánované stanici Brána. Ta má astronautům mj. umožňovat rychlý sestup, a ještě rychlejší návrat zpět na stanici. Jak přesně to NASA hodlá udělat, přednese zákonodárcům v rozpracované novele.

Nasa přistane na Měsíci v roce 2024

Dnes nejčtenější

.