Zavřít reklamu

Možná jste zaznamenali diskuzi ohledně nové směrnice Evropské unie, která pojednává o ochraně autorských práv na internetu. Směrnice obsahuje i kontroverzní články 11 a 13. Pokud by byly schváleny, leckdo to označoval za „konec svobodného internetu“. O této směrnici se dnes hlasovalo v Evropském parlamentu a návrh prošel. Pro přijetí se vyslovilo 348 poslanců, proti jich bylo 274 a 36 se zdrželo.

Kontroverzní články se budou týkat například i Googlu či Facebooku:

Článek 11 ukládá povinnost vyhledavačům a sociálním sítím platit vydavatelstvím za odkazy na články. Občas bývá také označován jako „odkazová daň“. Pokud tedy například na českém seznamu bude článek chráněný autorským právem, bude muset server zaslat poplatek. Článek 13 nutí internetové platformy, aby se zabývaly, zda obsah, který je uživateli nahráván, neporušuje autorská práva. Představa, že je tedy třeba kontrolovat každý článek nebo jiné médium, je docela šílená. Někteří poslanci přišli s návrhem, aby se o výše zmíněných dvou článcích hlasovalo zvlášť, jak ovšem informovala na Twitteru pirátská europoslankyně Julia Reda, návrh o pět hlasů neprošel. Proti těmto článkům se strhla vlna obrovské kritiky, internetovou petici podepsalo přes 5 milionů lidí. S články nesouhlasila ani česká Wikipedie, která byla minulý čtvrtek vypnutá.

Mnozí akademici jsou přesvědčeni o tom, že tyto normy omezí na internetu dostupnost informací, neboť jednotlivé platformy nebudou chtít vydavatelstvím platit peníze kvůli tomu, že jim přivádí čtenáře. Členské státy mají nyní dva roky na implementaci nových pravidel do právních řádů. Souhlasíte s těmito články?

Dnes nejčtenější

Další články