Zavřít reklamu

Evropský parlament má v plánu prosadit reformu autorského práva, což se mnoha lidem i institucím nelíbí. Jednou z nich je i Wikipedia, která hodlá proti této změně protestovat. Česká verze této encyklopedie se tak přidá k té německé a ve čtvrtek 21. března se na celý jeden den vypne.

Největším problémem reformy, kterou chce Evropský parlament schválit, je článek 13. Ten totiž nařizuje každému, kdo zveřejňuje jakékoliv informace či obsah na internet, ověřit, zda tento obsah neporušuje autorská práva. To je jednak velmi komplikované, ale také to velmi narušuje svobodu internetu a šíření informací na něm.

Podobnou formu protestu provedla i italská verze Wikipedie už během léta minulého roku. Nyní ve čtvrtek 21. března nebude po 24 hodin přístupná česká i německá encyklopedie. Nelíbí se jim především nutnost získat licenci pro zveřejňování obsahu chráněného autorským právem, která by jim schválením reformy vznikla. Tato povinnost by se samozřejmě netýkala pouze Wikipedie, ale také například Googlu.

O článek 13 se v Česku i po celém světě zajímali lidé nejvíce v listopadu minulého roku:

Předseda české mutace Wikipedie, Vojtěch Dostál, se k celé situaci vyjádřil slovy: „Dobrovolní editoři Wikipedie musí uvádět zdroje pro tvrzení, která do encyklopedických hesel přidávají. Jsou to často různé knižní publikace, u žhavých témat ale i webové odkazy, například ze zpravodajských serverů nebo jiných webů. Reforma nám značným způsobem omezí možnost tyto weby citovat.“ Využít budou moci pouze malou část informací, kterou chtějí zveřejnit, podle Dostála však nikde není zveřejněno, co tato část může obsahovat a jak může být dlouhá.

Nutnost ověřovat, zda zveřejňovaný obsah neporušuje autorská práva, bude podle Dostála znamenat to, že se na internet dostane mnohem méně informací a bude velmi omezena jeho svoboda. Zdůrazňuje také, že si je vědom toho, že vypnutí stránky není pro čtenáře nijak příjemné, ale realita může být mnohem horší, pokud bude reforma schválena.

Související články

Dnes nejčtenější