Zavřít reklamu

Jistě jste mnohokrát na všemožných internetových portálech a diskuzích četli o škodlivosti mobilního záření, které může způsobovat rakovinu. Faktem ale je, že veškerá tato tvrzení jsou jen mýty a skutečné karcinogenní účinky tohoto záření nikdy nebyla prokázána. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit 5 faktů o mobilním záření.

1. Ne každé záření je škodlivé

Když se řekne slovo „záření“, většina lidí si s tímto pojmem spojí něco škodlivého. To je ale velmi chybná úvaha. Jako záření můžeme klasifikovat v podstatě jakýkoli druh elektromagnetických vln. Pod pojem „záření“ můžeme tedy i podřadit viditelné světlo nebo rádiové vlny. Záření skutečně škodlivé je v případě, že se jedná o ionizující záření.

Jedná se o takové záření, které skutečně je schopné v malých dávkách způsobit nějakou újmu. Jde například o UV záření, rentgenové záření a záření gama. Ve skutečnosti však drtivá většina záření, se kterým v běžném životě přicházíme do styku, je neionizující (např. žárovky, poslech rádia apod.)

2. Dost často se přehání

V médiích se poměrně často o možných rizicích a dopadech toho či ono na lidské zdraví hodně přehání. Obdobný případ je i prohlášení WHO (Světová zdravotnická organizace) z roku 2011, kdy bylo označeno záření smartphonu jako potenciálně karcinogenní. Započala tedy vlna paniky a podrobnějšího výzkumu. Strach z mobilních telefonů se ale ukázal jako neoprávněný.

Studie z roku 2018 sice ukázaly, že spojitost smartphonů a rakoviny nemusí být zcela zcestná. Při dlouhodobém vystavení mobilního záření skutečně došlo k nárůstu specifického typu srdečního nádoru, ovšem u laboratorních krys, ne u člověka.

Záření vydává každý smartphone, bát se ale nemusíte:

3. Záření ze smartphonů nefunguje tak, jak si myslíte

Ano, smartphony září. Některé více, některé méně. A v opravdu vysokých koncentracích toto záření může být skutečně škodlivé. Váš iPhone ale vydává skutečně malé množství záření, které škodlivé být nemůže. Záření smartphonu ionizující není a smartphony nevydávají stále stejné množství záření. I zde ale platí pravidlo „všeho moc škodí“. Nejvyšší míra záření je obecně počas telefonování. V ten moment je přístroj samozřejmě u ucha. Ale ani v tomto případě nejde o nikterak škodlivou dávku.

Sluchátka AirPods jsou jedním z nejoblíbenějších produktů Applu posledních let:

4. Nikdy nebylo dokázáno, že smartphony způsobují rakovinu

Názory na smartphony a záření se napříč všemožnými výzkumnými středisky liší. Ač se třeba časem ukáže, že mezi smartphony a rakovinou spojitost je, povinnost je tuto skutečnost prokázat. Když WHO vydala zprávu, že záření ze smartphonů může být karcinogenní, tak rovněž dodala, že doposud nebyly žádné negativní účinky na zdraví prokázány. Národní institut navíc v minulém desetiletí významný nárůst nádorů mozku neregistroval.

5. Měli bychom se obávat jiných věcí

Jen pro ujasnění, pokud se i nadále obáváte záření ze svého smartphonu a v noci si jej pro jistotu dáváte dál od těla, v pořádku. Studie ale prokázaly, že bychom se v souvislosti s mobilními telefony měli bát úplně něčeho jiného, než je rakovina. Naše zařízení jsou spojeny depresí a úzkostmi. A to zejména u těch, kteří je prakticky nedají z ruky. Proto raději smartphone občas odložte nebo jej nechte doma. Strach z rakoviny ve spojení se smartphonem ale skutečně mít nemusíte.

Související články

Dnes nejčtenější