Zavřít reklamu

Společnosti zabývající se vesmírem, jako je NASA a jí podobné, nám o něm sice poskytují neskutečně zajímavé informace a jejich práce je jistě chválihodná, nemuseli by však po sobě nechávat tolik „odpadků“. Okolo Země poletuje totiž již opravdu obrovské množství vesmírného odpadu, který přidělává mnohým odborníkům vrásky na čele. Nyní se ale možná rýsuje varianta, jak ho odstranit.

Vesmírný odpad, který obklopuje celou Zemi, se skládá z kusů raket, již neaktivních družic a dalších kusů různé techniky. Prostor již začíná být opravdu přeplněný, a tak je potřeba začít řešit jeho odklizení. Zatím však žádný z konceptů, který se měl s problémem popasovat, nakonec úspěch nepřinesl, jelikož se nad jeho komplikovaným vývojem povětšinou nakonec zlomila hůl. Nyní ale přichází další, který možná bude konečně ten pravý. Jde o systém „vesmírné harpuny“ vyvinutý výzkumníky z University of Surrey, kteří pracují na projektu RemoveDEBRIS. Podle videa, které si můžete pustit níže, to vypadá, že tento nápad opravdu funguje. První vesmírné testy má totiž tato zajímavá novinka již za sebou a to dokonce úspěšně.

I pro SpaceX a jejich rakety je vesmírný odpad nebezpečný:

O úspěchu mluví i jeden ze členů týmu pracujícím na projektu RemoveDEBRIS, Guglielmo Aglietti: „Myslím si, že jsme dokázali, že naše technologie funguje. I když samozřejmě celý systém musíme zvětšit, aby byl schopen zachytit opravdu velké kusy odpadu, metoda byla úspěšně otestována.“ Celková myšlenka je opravdu jednoduchá. Nejjednodušším způsobem, jak se vesmírného odpadu zbavit, je jeho přesunutí do atmosféry, kde se spálí. A přesně toho by harpuna docílila.

Snaha o odstranění vesmírného odpadu je tak důležitá zejména z hlediska bezpečnosti. Každý kousek, který kolem Země poletuje, může poškodit vesmírnou loď, satelit či vesmírnou stanici a způsobit tak obrovské škody a ohrozit i lidské životy. A vzhledem k plánům na cesty na Měsíc a Mars se stává vyčištění od odpadu čím dál více naléhavější záležitostí.

vesmír

Související články

Dnes nejčtenější