Zavřít reklamu

O tom, že technologie postupují mílovými kroky kupředu každým dnem, se mluví celkem často, avšak většinou v souvislosti s počítači, mobilními telefony, virtuální realitou či jinou IT technikou. Nicméně technologický vývoj je znatelný například také u armádní techniky. Dnes si představíme novou generaci tanků s digitálním kokpitem.

Izraelský projekt Carmel se zabývá vývojem tanků a bojových vozidel nové generace a jsou do něho zapojeny tři firmy. Jednou z nich je i Rafael, která se zabývá vývojem a výrobou digitálního kokpitu, který půjde použít pro budoucí armádní vozidla a tanky. Pojmenovali jej Suite for Future Armored Vehicles. Jeho specifikací je prostor pouze pro dva vojáky, což byl hlavní požadavek izraelské armády společně s tím, aby posádka měla výborný přehled o dění kolem vozu či tanku, což kokpit také splňuje.

Zdroj: The Carmel tank

Carmel, po dokončení všech dílčích projektů, bude právě dvoumístné vozidlo s velkým množstvím nejvyspělejších technologií, jako je právě výše popisovaný kokpit. Zároveň by mělo být nabízeno za přijatelnou cenu a možná i ve více variantách, jak je předvedeno ve vizualizačním videu (z kanálu Judah Ari Gross) níže. Výhodou dvoumístných vozidel a tanků bude především jejich menší rozměr a nižší váha. S tím souvisí i mnohem snazší a rychlejší pohyb vozidla s nižší spotřebou paliva.

Největší devízou by měl být právě digitální kokpit, díky kterému se posádka vůbec nemusí vysouvat z poklopů a přesto ji displeje nabídnout dobrý přehled o bojišti. Suit for Future Armored Vehicles od Rafael je tvořen velkými displeji, které jsou napojeny na 360ti stupňové kamery. Jedinou nevýhodou je nekvalitní obraz při přenosu z kamer do displejů.

Naopak výhodou je možnost sledovat zároveň dění před i za vozidlem díky většímu počtu kamer i displejů. Ty jsou dotykové a nabízí mnoho vychytávek, včetně rozšířené reality. Možnosti a způsob využití kokpitu jsou popsány ve videu z kanálu Jane´s by IHS Markit, které vidíte níže.

Je naprosto jasné, že od finální verze podobného vozidla nás mohou dělit dlouhé roky, ne-li desítky let. Už samotná myšlenka podobných vozidel je však skutečně zajímavá a jen dokazuje, že moderní technologie prostupují pozvolna prakticky všude a to dokonce i tam, kde bychom využití některých z nich čekali jen stěží.

Související články

Dnes nejčtenější