Zavřít reklamu

Jestli něco Apple dle mého názoru skutečně neumí, jsou nabíjecí kabely k jeho zařízením. Svou funkci sice plní znamenitě, jejich odolnost je však skutečně chabá a i při opatrném zacházení velmi rády odchází do věčných lovišť. Problém je však v tom, že si za ně Apple nechává stejně jako za zbytek svého portfolia náležitě zaplatit. Jednou či dvakrát to lze překousnout. Co když jste ale doma celá rodina jablíčkáři a kabely vám odchází jako na běžícím páse, protože je každou chvíli někdo využívá? Přesně pro tyto případy je fajn sáhnout po levnější alternativě, která jednak nezruinuje vaší peněženku a jednak vydrží o poznání více než kabely od Applu. Přesně takovou alternativou je dle mého názoru i Lightning kabel AlzaPower AluCore, který posledních několik dní testuji. Pojďme se na něj tedy společně podívat.

Balení

Je mi jasné, že si Lightning kabel nikdo z nás nekupuje kvůli hezké krabičce. U té “alzácké” se však přesto musím zastavit. Je totiž zpracovaná skutečně velmi pěkně a hlavně z recyklovaného papíru, tedy s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí, za což u mě má Alza velké plus. Přestože nejsem žádným velkým “bio-eko” fanatikem, podobné obaly mi přijdou moc fajn a trochu mě mrzí, že se s nimi nesetkávám u více produktů. Parádu totiž udělají minimálně stejnou, jako obaly z plastu, igelitů či různě potisknutých lesklých papírů. Jak už jsem však psal na začátku tohoto odstavce, krabička je zřejmě to poslední, co budete při nákupu nového kabelu řešit. 

Technické specifikace 

Ještě než se pustíme do samotného hodnocení kabelu, neodpustím si pár technických detailů, které by již o výběru rozhodovat mohly. Pokud se pro Lightning kabel AlzaPower AluCore rozhodnete, můžete se těšit na skutečně odolné zpracování zajištěné nylonovým opletem, pod kterým se skrývá kovové tělo. Jelikož má kabel MFi certifikaci, bude vám bez problému fungovat se všemi iPhony, iPady či iPody touch a to jak při nabíjení, tak i při synchronizaci dat s vaším počítačem. Mimochodem, při synchronizaci dat se můžete těšit na rychlost až 480 Mb/s. Podle testů Alzy navíc kabel vydrží asi 8 tisíc ohnutí u konektoru a vsunutí do zařízení či 10 tisíc ohybů ve zbytku jeho těla.

Osobní zkušenosti z testování 

Přiznám se, že jsme byl ke kabelu ještě předtím, než jsem jej dostal do rukou, mírně skeptický. Nebudeme si totiž nic nalhávat. Přestože by měla MFi certifikace zaručovat kvalitu a plnou kompatibilitu, ne vždy tomu tak je a i certifikovaný kabel může být ve výsledku pěkný aušus. Po rozbalení kabelu jsem však prakticky okamžitě nabyl přesvědčení, že jsou zde veškeré obavy zbytečné. Možná to bude znít trochu jako klišé, ale za dobu, co se věnuji produktům od Applu a potažmo i jiné elektronice, mi pod rukama prošlo spoustu kabelů různých značek i cenových kategorií, mezi kterými bych ty od Alzy zařadit mezi ty nejlepší. Proč? Protože jsou zatraceně dobré. Nylonový úplet působí velmi kvalitně a absolutně na žádném místě nevypadá, že by se chystal párat. Koncovky kabelu jsou pak hliníkové, díky čemuž jsou skutečně odolné a navíc působí designově hodnotným dojmem. 

Velmi kladně hodnotím i schopnost kabelu držet tvar. Jasně, do pravého úhlu jej neohnete, ale bez problému z něj vytvarujete různé oblouky, díky kterým se kabel dokonale přizpůsobí například vašemu pracovnímu stolu a systematickému rozložení věcí, nebo chcete-li nepořádku, na něm, aniž by cokoliv důležitého překrýval. Pochvalu dále zaslouží i nenápadný proužek suchého zipu, kterým lze kabel stáhnout do smyčky a usnadnit si tak například jeho transport. Přeci jen, vozit metr či dva nesmotaného kabelu v brašně, ve které se krom něj skrývají například i sluchátka, klíče od auta a bytu nebo telefon není žádné terno a při lovení některé z výše zmíněných věcí vám může překážet. Suchý zip však tento problém vyřeší s grácií. 

Resumé 

Marně přemýšlím nad tím, co bych kabelu od Alzy vytkl. Má očekávání totiž několikanásobně předčil, takže jej rozhodně nemám problém doporučit i vám. Za 219 korun, které si Alza účtuje za kratší verzi, se totiž určitě vyplatí. Pokud vás tedy již mizerná odolnost Apple kabelů omrzela, není nad čím váhat. AlzaPower AluCore totiž jablečné kabely hravě nahradí a co víc, v mnoha ohledech strčí hravě do kapsy a to i za zlomek ceny. 

Související články

Dnes nejčtenější