Zavřít reklamu

V roce 2017 musel Apple začít bojoval s kauzou ohledně záměrného zpomalování iPhonů a jak se postupem času ukázalo, patřičně na své nerozvážné jednání, kdy zpomalování před uživateli tajil, doplatil. Minulý rok mu totiž uložil italský úřad pro hospodářskou správu pokutu ve výši 10 milionů euro za nečestné obchodní praktikykteré byly spojeny s operačním systémem iOS 10.2.1. V tom totiž dorazila novinka, která způsobovala zpomalení iPhonů a to přesto, že by uživatelé byli o tomto kroku jakkoliv informováni, nebo jim byla poskytnuta možnost tuto nabídku odmítnout.

Důsledkem vyšetřování byl Apple dnes donucen přidat na domovskou stránku svého italského online storu prohlášení, které se týkalo neférových praktik.

Přeložená zpráva zní takto: „Apple, Apple Distribution International, Apple Italia a Apple Retail Italia dovedli své spotřebitele telefonů iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S Plus a iPhone 6S k instalaci iOS 10 a dalších aktualizací, aniž by došlo k poskytnutí všech adekvátních informací o dopadu na výkonnost smartphonů a bez možnosti návratu zpět na starší verzi. Tímto krokem došlo k porušení článku 20, 21, 22 a 24 legislativního nařízení č. 206 italského zákona o spotřebitelském právu.“ Apple se tak de facto přiznal ke svému nekalému jednání, které se snažil ještě donedávna prakticky všude ve světě vyvracet a všemožně obhajovat. Jak se však zdá, nyní je mu již jasné, že „spadla klec“ a k jeho prohřešku je nutné postavit se čelem.

S novým iPhonem XR vás takovýto problém rozhodně trápit nebude. Jeho „škrtící mechanizmus“ při opotřebené baterii totiž funguje na zcela jiném principu, než u iPhonů starších:

Proč však vůbec k nějakému zpomalování iPhonů došlo? Hlavní roli v této kauze sehrála obyčejná lithiová baterie, která se svým stářím opotřebovává a zhoršují se její vlastnosti. V určité fázi tak již není schopná dodávat telefonu dostatek energie pro určité operace, kvůli čemuž může dojít například k neočekávanému vypnutí či zhoršené plynulosti při procházení systému. Aby byl telefon schopen dalších operací a nepotýkal se s náhodným vypínáním, muselo dojít buďto k výměně baterie, nebo snížení výkonu zařízení softwarovou úpravou. Tu sice Apple provedl a de facto tak zajistil lepší použitelnost svých iPhonů s opotřebovanou baterií, jelikož se již nevypínaly, nicméně nedal o tomto „škrtícím mechanismu“ nikomu vědět, což zapříčinilo veškeré problémy.

Jen těžko bychom čekali, že se na první pohled zdánlivě nevinné zjištění zakladatele databáze Geekbench strhne obří lavinu stížností a kritiky, kvůli které bude muset Apple nejen platit odškodné za zpomalování iPhonů, ale dokonce i přidávat vylepšení do systému iOS a zlevňovat výměnu baterií. Tento přešlap jej dle mnohých analytiků stál navíc spousty prodaných iPhonů, jelikož uživatelé často mnohem raději nechali u svého iPhonu vyměnit starou baterii a de facto jej tak uvedli zpět do stavu nového, než aby investovali do modelu nového. S ohledem na všechny tyto skutečnosti je tak prakticky jasné, že si Apple do budoucna jakékoliv podobné tutlání softwarových „vylepšení“ pro sebe nenechá.

Související články

Dnes nejčtenější