Zavřít reklamu

Tmavý či noční režim je funkce, po které majitelé iOS zařízení volají již celé roky. Existují způsoby, jak se v iOS této funkci alespoň částečně přiblížit, režim jako takový ale zatím k dispozici není. Apple sice nabízí režim Night Shift, který do jisté míry šetří zrak uživatelů při používání iOS zařízení ve tmě, v tomto případě se ale jedná jen o eliminaci modrého světla, nikoliv o přebarvení do černé. S příchodem iOS 13 by se celá věc měla konečně změnit.

Za jeden z důvodů, proč příchod tmavého režimu do většiny zařízení trval tak dlouho, pokládají někteří odborníci čekání na masovější rozšíření OLED displejů, které byly ještě relativně nedávno spíše součástí high-endových přístrojů. Zatímco LCD displeje se celé rozsvítí i tehdy, když zobrazují kompletně černou barvu, OLED displeje disponují schopností vypnutí jednotlivých pixelů.

V současné době nabízí jak Apple, tak i Google a mnoho dalších společností smartphony s OLED displejem, umožňující využití všech skutečných výhod celosystémového tmavého režimu. Ten by měl být v operačních systémech iOS 13 a Android Q samostatnou součástí a plnohodnotnou funkcí, a uživatelé už nebudou muset pro ztmavení svých displejů využívat prvků zpřístupnění v podobě inverze barev.

Magazín PhoneArena tento týden přinesl zajímavý vizuální koncept toho, jak by mohl tmavý režim v iOS 13 na iPhonu XI vypadat. Na snímcích můžeme vidět, že v žádném případě rozhodně nejde jen o pouhou inverzi barev nebo přepnutí do škály šedé. Uživatelé ocení tmavý režim nejenom kvůli svému zraku, ale také kvůli ohleduplnosti vůči displejům jejich zařízení. Když redakce webu PhoneArena uspořádala průzkum, týkající se příchodu Dark Mode, více než 91 % zúčastněných uvedla, že se na celosystémový tmavý režim v příští aktualizaci iOS 13 velmi těší. Jen velmi malé procento uvedlo, že je jim to jedno.

Apple již Dark Mode zavedl u svého desktopovéno operačního systému macOS Mojave a podobný design můžeme s největší pravděpodobností čekat i v iOS 13. Ten bude s největší pravděpodobností představen letos v červnu spolu s ostatními operačními systémy na vývojářské konferenci WWDC.. Těšíte se?

Související články

Dnes nejčtenější