Zavřít reklamu

Znáte ikonickou reklamu na Mac z roku 1984? Vsadím se, že určitě ano. Ostatně, jedná se zřejmě o jednu z nejlegendárnějších reklam, které Apple kdy vytvořil. A právě storyboardu této reklamy nyní světu ukázal copywriter Steve Hayden, který na reklamě tehdy pracoval. V prvé řadě bychom si měli vysvětlit, co to vlastně slovo storyboard znamená. Jedná se o sekvenci nákresů, které jsou posléze použity k vytvoření vizuálního snímku – v tomto případě reklamy. Tuto techniku prvně využili v 30. letech minulého ve společnosti Disney a jednalo se buď o jednoduché nákresy, nebo detailně zpracované barevné obrázky.

Snímky, které zveřejnil portál Business Insider jakožto upoutávku na připravovaný středeční podcast se Stevem Haydenem, jsou skutečně zajímavé a přesně korespondují se záběry, které si můžete pamatovat i ze samotné reklamy. Ta představovala všem známý Apple Macintosh a odvysílala se během Super Bowlu. O její existenci se tehdy postarali Steve Jobs a John Sculley, kteří si při vymýšlení reklamy daný storyboard natolik oblíbili, že o jeho koupi pro reklamu vůbec nediskutovali se zbytek jablečné rady, což se ve finále neukázalo jako zcela dobré rozhodnutí. Rada Applu totiž tento koncept odmítla a začala se poohlížet o jiné reklamě, která měla nový Mac odprezentovat. Další ze zakladatelů Applu, Steve Wozniak, byl však taktéž z původního storyboardu velmi nadšen a navrhl, že pokud Jobs zaplatí polovinu ceny, on doplatí tu druhou. K tomu ale nakonec nedošlo a svět se tak dočkal vydání jedné z nejikoničtějších reklam všech dob.

Prohlédněte si storyboard v galerii níže:

A jak se reklama 1984 líbí vám? Považujete jí též za jednu z nejpovedenějších reklam Applu, nebo na ní naopak nevidíte nic zázračného a povyk kolem ní nechápete?

Dnes nejčtenější

Další články