Zavřít reklamu

V pátek se na LsA objevil článek informující o pravděpodobném ukončení podpory instalace nejnovějšího iOS 13 pro telefony starší než Apple iPhone 7. Článek okamžitě vyvolal obrovskou diskusi o tom, zda je to správně nebo zda se Apple naopak uměle snaží donutit uživatele k přechodu na novější telefony. Osobně jsem se pak v diskusi zjistil, že my všichni, kteří nemáme nejnovější telefony (sám vlastním iPhone 8 a nechystám se k přechodu), jsme vlastně „socky“ a vyvrhelové společnosti, protože náš sociální status je pro mnohé určen právě tím, jaký telefon používáme. Od tohoto tématu raději ruce pryč, ale pojďme si říct, jak dlouhou si myslím, že by měl Apple nabízet nejnovější iOS pro starší telefony.

Možná někoho překvapí můj přístup, ale věřím, že stejně jako já, i vy jste si kupovali telefon s tím, co umí v době, kdy si jej kupujete. Nikdo vám totiž neslíbil a ani vás neupozornil na to, jaké novinky přinese novější verze iOS a jakým způsobem telefon vylepší. Peníze jste tedy zaplatili za funkce a výbavu, kterou telefon nabízel v době, kdy jste si jej koupili. Ruku na srdce, kdo z nás si kupoval telefon s tím, že mi jej Apple několikrát vylepší a až poté s ním budu plně spokojen. Myslím, že takových lidí bude skutečně jen hrstka. Samozřejmě se nyní nebavím o bezpečnostních aktualizacích a podpoře instalace aplikací, ale o novinkách, které nabízí nejnovější verze iOS.

Když si například koupíte nový vůz, mnohem nákladnější věc, než je mobilní telefon, musíte se taktéž smířit s tím, že jeho funkce až na naprosté výjimky a v podstatě jen detaily, po celou dobu jeho životnosti nevylepšíte. Samozřejmě pokud dojde k nějaké zásadní chybě ze strany software, automobilka ji opraví, ovšem palubní počítač máte více méně po celou dobu používání vozidla stejný. Přitom právě technologie jsou u vozidel v poslední době bohužel to, co mnoho mladých řidičů zajímá víc než samotný motor a jízdní vlastnosti vozidla. I u mnohem dražších věcí tedy musíme uvažovat tak, že je kupujeme s aktuální výbavou a v aktuálním stavu a sice se můžeme setkat s tím, že nám je výrobce ať již bezplatně nebo za mírnou úplatu vylepší, ovšem zdaleka to nemusí být pravidlem.

Pokud si navíc chceme stěžovat na to, že se Apple pokouší uměle donutit uživatele k přechodu na nejnovější telefony, pak je potřeba si uvědomit, že první iPhone měl podporu nejnovějších operačních systémů pouze 2 roky a 11 měsíců a iPhone 3G dokonce pouhé 2 roky a 7 měsíců. Až v rámci iPhone 3Gs zvedl Apple možnost nainstalovat nejnovější operační systém na 4 roky a 2 měsíce. V současné době podporované iPhone 5s a iPhone 6 pak patří s 5 lety a 11 měsíci, respektive s 4 roky a 4 měsíci mezi vůbec nejdéle podporovaná zařízení, která kdy v oblasti iOS Apple vyrobil. Příchod nového iOS pak nenastane dříve než v září letošního roku, díky čemuž bude mít iPhone 5s podporu neuvěřitelných 6 let a 7 měsíců. V případě iPhone 6 pak bude podpora 5  let a 2 měsíce. Pokud se vám tedy zdá, že po vás chce Apple, abyste po pěti nebo šesti letech přešli na nový telefon jako nátlak, je potřeba si uvědomit, že se bavíme o telefonech s nejdelší podporou aktualizací iOS v historii značky. V případě iPhone 6s pak půjde o podporu, která skončí po 4 letech a 2 měsících, tedy po dvakrát delší době než u původního iPhone.

iOS 13 concpet fb

Rozhodně si tedy nemyslím, že by podpora končila nějak předčasně a naopak věřím, že lidé, kteří se dočkali tří nebo čtyř razantních vylepšení svého telefonu díky bezplatné aktualizaci iOS, si nemají příliš na co stěžovat. Svůj telefon si totiž kupovali ve chvíli, kdy nabízel funkce přeinstalovaného iOS a věřím, že většina z nás si jej právě díky těmto funkcím zvolila. To, že nám poté Apple umožnil několikrát telefon poměrně významně vylepšit jen díky instalaci nové verze iOS, bych tedy osobně vnímal spíše jako bonus. Kupoval jsme si totiž telefon s původními funkcemi a původní verzí iOS a za ten jsem taktéž zaplatil. Myslím si tedy, že tři nebo čtyři aktualizace iOS bohatě stačí v rámci životního cyklu zařízení. Navíc nikdo mě poté nenutí telefon zahodit, ten naopak má na konci svého životního cyklu mnohem více funkcí a vylepšení, než když jsme si jej kupoval a ty mohu řadu dalších let nadále využívat.

iOS 13 concpet fb

 

Související články

Dnes nejčtenější

.