Zavřít reklamu

Před pár dny Apple oznámil své finanční výsledky za Q1 2019, tedy za poslední tři měsíce roku 2018. Tržby za toto období činily 84,31 miliard dolarů, čistý zisk pak 19,965 miliard dolarů. Apple sice tentokrát neprozradil, kolik kusů jednotlivých produktů prodal, nicméně mnohé analytické společnosti mají v číslech jasno. Například dle Strategy Analytics prodal Apple za poslední tři měsíce loňského roku 65,9 milionů iPhonů. Analytická společnost IDC je ve svých odhadech optimističtější a tvrdí, že Apple prodal 68,4 milionů iPhonů.

IDC nám také nabízí pohled na její odhady celosvětových dodávek. V posledním čtvrtletí roku 2018 se dodalo 375, 4 milionů smartphonů, což znamená meziroční pokles o 4,9 % a jedná se o páté po sobě jdoucí čtvrtletí, ve kterém celosvětové prodeje smartphonů zaznamenaly pokles. Za celý rok 2018 bylo pak dodáno 1,4 miliardy smartphonů, což představuje meziroční pokles o 4,1 %. „Globální trh smartphonů je v současné době zmatený. Na mnohých hojně rostoucích trzích jako jsou Indie, Indonésie, Korea nebo Vietnam nebylo k vidění moc pozitivních aktivit. Za vinu to dáváme politické a ekonomické nejistotě, rostoucím cenám a velké konkurenci.“ uvedl Ryan Reigh, viceprezident IDC.

Nový král Vánoc

Údajný prodej 68,4 milionů iPhonů za Q1 2019 znamená meziroční pokles o 11,4 %. Zajímavá je jistě zmínka o prodejích Samsungů. Vůbec poprvé v historii se totiž stalo, že Samsung prodal v tomto období více smartphonů, konkrétně 70,4 milionů. IDC se dále domnívá, že hlavním problémem nízkého počtu prodaných iPhonů jsou nevalné prodeje v USA a Číně. Zástupci IDC si také myslí, že jelikož příští iPhone zřejmě nebude mít 5G technologii, bude to mít na trhu mnohem těžší a příští iPhone bude muset být velice zajímavý, aby na silném trhu obstál. IDC si je ale jistá, že jestli někdo může v takové konkurenci obstát, je to právě Apple.

Prodeje iPhonů poklesly i kvůli vysokým cenám:

Podle odhadů prodal Apple za celý rok 2018 208,8 milionů iPhonů, což znamená meziroční pokles o 3,2 %, a jeho podíl na trhu činil 14,9 %. Lépe si vedl Samsung, který prodal 292,3 milionů smartphonů a jeho podíl na trhu byl 20,8 %. Za Applem se na třetím místě umístila společnost Huawei s 206 miliony prodaných smartphonů a podílem 14,7 % na celosvětovém trhu. Je však třeba mít na paměti, že se jedná pouze o odhady. Přesná čísla prodaných iPhonů zná jen a pouze společnost Apple.

Související články

Dnes nejčtenější