Zavřít reklamu

Po svém odchodu z Applu v roce 2012 se Scott Forstall primárně zaměřuje především na broadwayskou produkci. Jako bývalý zaměstnanec cupertinského giganta a člověk, který se mohl podle mnohých stát druhým Stevem Jobsem, je Forstall vděčným respondentem pro nejrůznější rozhovory o tom, jak vypadala jeho práce viceprezidenta pro iPhone software. V jednom z nich pohovořil o Stevu Jobsovi, Apple TV a dalších zajímavých tématech.

Forstall v říjnu loňského roku vystoupil jako host pořadu Philosophy Talk – epizoda s názvem The Creative Life se ale na YouTube dostala až teď. Jak název epizody napovídá, hlavním tématem rozhovoru byla kreativita a to, jaký vliv na ni měla Forstallova spolupráce s Jobsem. Podobně jako v jiných rozhovorech, týkajících se Jobse, přišla řeč i na svéráznou povahu spoluzakladatele Applu.

Forstall vzpomíná na to, že při práci na novém projektu se Jobsovi dařilo vytvářet prostředí, podporující kreativitu. Jako příklad uvedl to, že členové týmu, pracujícího na operačním systému Mac OS X, dostal vždy celý měsíc na to, aby pracovali na čemkoliv podle jejich volby:“Jednou z věcí, kterou jsem udělal po každém dokončení, bylo, že jsem každému z oddělení umožnil strávit celý měsíc libovolnou prací. Je to trochu šílené, protože šlo o tisíce lidí měsíčně a miliony dolarů, vynaložené na to, aby si ti lidé dělali co chtějí. Ale přišli pak s neuvěřitelnými nápady,“ přiznal Forstall. Po uplynutí zmíněného měsíce všichni odprezentovali své výtvory Forstallovi – a jedna z takových prezentací stála u zrodu pozdější Apple TV. „Apple TV byla vynalezena proto, že jsme někomu dovolili, aby si celý měsíc dělal co chce,“ uvedl.

Řeč přišla i na problematiku riskování na poli kreativity, kdy Forstall jako příklad uvedl rozhodnutí Applu upřednostnit vydání iPodu nano na úkor iPodu mini. Podle jeho vlastních slov mohl mít tento krok potenciální ničivý dopad na firmu, z dlouhodobého hlediska se ale vlastně nebylo čeho obávat:“Myslím si, že člověk riskuje pořád. V Applu jsme jednou byli na pokraji bankrotu. Přišli jsme s iPodem a ten se prodával dobře, jednu dobu byl nejlépe prodávaným produktem v historii. Pak jsme přišli s iPodem nano. Věděli jsme, že ho budeme vyvíjet, a zrušili jsme celou linii iPodu mini ještě předtím, než jsme vydali nový produkt. Mohlo to firmu zničit, ale udělali jsme to proto, že jsme tomu věřili a vzali jsme na sebe dané riziko,“ uzavřel.

scott forstall
Zdroj: 9to5Mac
Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější