Zavřít reklamu

V posledních letech je už skoro tradicí, že si místo bílých Vánoc užíváme bílé první týdny nového roku. Což o to, sníh k zimě zkrátka patří a jeho dostatek potěší jak zapřísáhlé milovníky zimních sportů, „procházkáře“, tak i milovníky tepla rodinného krbu, kteří jeho poletování raději sledují přes okenice svých příbytků. Mrazivé počasí, které se sněhem přichází, nás však nutí dodržovat i určitá pravidla ohledně ochrany našich počítačů a mobilních telefonů. Ty sice nejsou nikterak složitá, jejich dodržováním však naší elektronice zajistíme stoprocentní funkčnost. Pojďme se tedy společně podívat na pár základních tipů, jak se starat v zimě o Mac.

Když venkovní teploty klesnou pod nulu, je potřeba se podle toho zařídit. Určitě vás nebudeme nabádat k tomu, abyste iMac na svém pracovním stole omotali šálou a dopřávali mu pravidelné dávky horkého čaje, pokud ale patříte mezi majitele jablečného laptopu a často jej – například v rámci pracovních povinností – přepravujete, bylo by dobré váš stroj přizpůsobit klimatickým podmínkám.

Udržujte jej v teple, popřípadě jej „oblečte“

Stejně jako u iPhonu, o kterém jsme psali v předešlém dílu našeho zimního seriálu, je v zimě nejzranitelnějším prvkem vašeho Macu jeho baterie, jejíž kapacita může v nízkých teplotách klesat závratným tempem. S tím mohou být spojené také problémy s nabíjením a další nepříjemnosti. Provozní teplota MacBooků začíná nad nulou – snažte se tedy svůj počítač udržovat v těchto teplotních mezích. Při přepravě ho řádně „oblečte“ – ideální jsou třeba neoprenové návleky nebo kožená či koženková pouzdra. Rozhodně neuškodí, když svůj MacBook navíc ještě opatříte krytem – ochráníte ho tím zároveň i před následky nárazů, pádů, a před škodlivými vnějšími vlivy. Rovněž se nevyplácí nechávat MacBook ve vymrzlém zaparkovaném autě.

Čas na aklimatizaci mu bodne

V případě, že jste se svým MacBookem cestovali delší dobu v chladnějších teplotách, dejte mu po příchodu do mísnosti dostatek času na aklimatizaci. Opatrně ho vyjměte z obalu či pouzdra, otevřete, a počkejte, až se zahřeje na přijatelnou teplotu. Pak teprve ho můžete bez obav připojit ke zdroji a zapnout. Pozornost věnujte i případnému srážení vodních par při přechodu z chladného prostředí do teplejšího – není na škodu mít po ruce měkký, savý hadřík bez vláken, kterým můžete svůj MacBook průběžně opatrně otírat, než se s vyšší teplotou vyrovná.

V případě nouze sáhněte po sáčku

Teoreticky se můžete dostat i do situace, kdy svůj Mac necháte promrznout skutečně důkladně například jeho několikadenním zapomenutím v zaparkovaném autě před domem, které již není takřka pod vrstvou sněhu vidět. Přestože není ještě v takové situaci důvod k přehnané panice, určité riziko poškození Macu tu přeci jen je. I to se však dá poměrně jednoduše eliminovat.

Pokud je váš MacBook skutečně “promrzlý na kost”, dejte jej ideálně ještě venku do igelitového či plastového sáčku, který neprodyšně uzavřete a přeneste jej do vyhřátého domova. Eliminujete tak možné poškození vnitřních komponentů kondenzující vodou, která nebude vznikat uvnitř Macu ale vně, konkrétně přímo na sáčku. S tímto jevem se však rozhodně nemusíte setkat úplně pokaždé a navíc tak úplně nepředpokládám, že by někdo z vás nechal Mac někde brutálně vymrznout. I tak je ale fajn tento tip znát. 

Máte rádi zimní sporty? Pak si na svůj Mac nastavte jednu z těchto tapet:

MacBook není iPhone – rozhodně to není přístroj, který byste na ulici běžně vytahovali z taška a pracovali na něm – přesto se vyplatí mu v chladných dnech věnovat tak trochu jinou péči. Investice do prevence jsou vždy výrazně nižší, než investice do likvidace případných škod.

winter-1995527_960_720
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější