Zavřít reklamu

V dopise, adresovaném zaměstnancům společnosti Apple, se ředitel jablečné společnosti Tim Cook blíže vyjádřil k přehodnocení své předpovědi, týkající se finančních výsledků za první fiskální kvartál tohoto roku. Cook se ve svém dopise netají zklamáním z nižšího příjmu, v dopise ale zmiňuje i pozitiva, týkající se prodejů Maců, zisku ze služeb nebo příjmů z nositelné elektroniky.

Cook pochlubil také tím, že míra aktivace nových iPhonů ve Spojených státech a v Kanadě dosáhla v období Vánoc rekordních čísel. Ve zprávě, adresované podílníkům, Apple uvádí, že očekávanou výši příjmů za první kvartál roku 2019 snižuje z původních 89 až 93 miliard dolarů přibližně na 84 miliard. Pokles příjmů z iPhonů zaznamenal Apple zejména na čínském trhu. Cook nicméně v dopise podotýká, že lze stávající situaci využít k ponaučení a podniknutí dalších akcí.

Týme,

přeji šťastný nový rok a doufám, že jste si všicni odpočinuli a užili si sváteční chvíle se svými milovanými. Dnes odpoledne jsme vydali dopis pro investory, v němž vysvětlujeme přehodnocení našich finančních předpokladů pro sváteční kvartál. Doporučuji vám, abyste si ho přečetli. Jak můžete vidět, zaznamenali jsme za první kvartál především nedostatek výnosů z iPhonů, a to primárně v Číně.

Přestože pociťujeme zklamání z nutnosti snížit naše původní očekávání, nesl se první fiskální kvartál zároveň také ve znamení rekordů, a to v oblasti příjmů ze služeb, nositelné elektroniky a Maců. Příjmy z iPadů vzrostly oproti loňskému kvartálu dvojciferně, aktivace iPhonů ve Spojených státech a Kanadě o Vánocích dosáhla rovněž nového rekordu. Očekáváme nové rekordy na klíčových trzích včetně Spojených států, Kanady, Mexika a zemí západní Evropy včetně Německa a Itálie, a zemí v oblasti asijsko-pacifického regionu, jako je Korea a Vietnam. Celosvětová základna našich aktivních zařízení se rovněž rekordně rozšířila a odráží tak loajalitu našich zákazníků i to, jak naši práci oceňují.

Jsme nesmírně pyšní na inovace, které svým zákazníkům přinášíme skrze iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max. Jedná se bez pochyby o nejlepší iPhony, které jsme kdy vyrobili. V prodeji iPhonů za první kvartál jsme ale rekordu nedosáhli, a to díky dvěma faktorům – makroekonomickým a těm, které jsou specifické jak pro Apple, tak i pro průmysl jako takový.

Vnější podmínky na nás sice mohou vyvíjet jistý tlak, my se na ně ale vymlouvat nebudeme. Nehodláme ani čekat na to, až se tyto podmínky zlepší. Tato chvíle nám poskytuje příležitost poučit se a přikročit k akci, soustředit se na naše silné stránky a na poslání Applu, kterým je poskytování těch nejlepších produktů na Zemi a nabízet je spolu se službami na odpovídající úrovni.

Apple spravujeme dlouhodobě, a z podobných situací jsme vždy vyšli silnější.

V tomto duchu si vás dovoluji pozvat na čtvrteční schůzku, která se bude konat v půl desáté dopoledne. Bližší informace získáte na webu Applu. Z důvodu probíhajících stavebních prací v Apple Parku se sejdeme v kampusu na Infinite Loop. Připojit se můžete osobně, nebo prostřednictvím streamu na našem webu.

Doufám, že se uvidíme.

Tim

Uvidíme, jak se bude situace kolem Applu vyvíjet nadále. Faktem však je, že neúspěch v období Vánoc je velký problém a Apple bude v průběhu letošního roku ještě hodně mrzet. Pokud se mu však podaří představit inovativní produkty, neúspěch může být prakticky okamžitě zapomenut.

Tim Cook bad FB

Dnes nejčtenější

.