Zavřít reklamu

V App Storu nalezneme obrovské množství aplikací pro předpověď počasí, díky čemuž si bez větších problémů každý z nás svého favorita či favority vybere a následně je před ostatními preferuje. Čas od času se však přeci jen v App Storu objeví nová vlaštovka, která rozhodně stojí za povšimnutí a otestování, jelikož může svými funkcemi vaši oblíbenou aplikaci bez problému překonat. Velmi povedeným příkladem je dle mého názoru aplikace z dílny Českého hydrometeorologického ústavu.

Aplikace ČHMÚ a ČHMÚ Plus jsou v App Storu dostupné již od 20. srpna, takže jste se s nimi jistě mnozí již setkali. I já jsem na ně narazil již před pár týdny, ale rozhodl jsem se, že je ještě před sepsáním článku řádně otestuji a až poté se s vámi podělím o pár svých poznatků, které vás k jejímu stažení buď přimějí nebo naopak odradí. Pokud však nemáte čas na dočtení článku, už nyní vám poradím jediné – určitě si ji stáhněte, jsou totiž skutečně dobré. 

Jak už asi z názvů aplikací tušíte, ČHMÚ je spíše jakýmsi základním zdrojem důležitých informací pro běžné smrtelníky, “plusková” verze pak nabízí další spousty rozšiřujících ukazatelů navíc, které však již každý z vás zřejmě nevyužije. U první appky se tak můžete těšit na ukazatele momentální teploty, předpověď na další dny, srážkové předpovědi, výstrahy vydávané ČHMÚ či mapu aktivity klíšťat. Druhá aplikace zase nabízí odhad spadlých srážek, UV index, stavy vod, kvalitu ovzduší či rizika přívalových povodní. Obě mají ale společné velmi příjemné prostředí, které působí velmi čistě a je skvěle přehledné. Jednotlivé ukazatele můžete přepínat buď přes klasické menu umístěné v levém horním rohu, či přes ikony v dolní liště (především v případě základní aplikace). Užitečné je i to, že si můžete skrze Správu lokalit přidat do aplikace místa, u kterých vás zajímá jejich teplota a mezi nimi si následně jednoduše “swajpovat”. Jasně, není to nic, co bychom neznali například z počasí Applu, za jednoduchost však přesto palec nahoru. 

Nemusíte se bát ani toho, že byste informace zanesené do map nepochopili. Vždy se totiž můžete opřít o legendu, která veškeré značky jednoduše vysvětluje. To oceníte především při kontrole kvality vod ve vodních nádržích či při kontrole stavu ovzduší v Plus verzi aplikace. Mile mě potěšilo i zpracování UV indexu, které též v Plus verzi naleznete. To totiž obsahuje dokonce i rady, jak se při vysokém UV indexu chránit. Super je i to, že lze v appce velmi jednoduše přepnout index do režimu “Na sněhu”, jelikož se tato hodnota od klasického indexu lehce liší. Pokud se tedy chystáte do hor a UV index vás zajímá, aplikace vám jej nejenže prozradí, ale zároveň vám poradí, jak se proti němu chránit. 

Abych však jen nechválil, najdou se i věci, které aplikaci nemůžu odpustit. Pokud jste totiž jako já milovníky widgetů, musíte si nechat zajít chuť. Aplikace totiž tuto možnost bohužel nenabízí, což je v mých očích obrovská chyba, jelikož počasí kontroluje spousta z nás právě skrze widgety. Kvůli jejich absenci je však využitelnost appky zkrátka poloviční. Rychlá kontrola počasí totiž zkrátka nepřipadá v úvahu, jelikož lze provést jen a pouze klasickým spuštěním. Věřím však, že widget brzy dorazí a to jak s ukazatelem teplot, tak i s radarem zachycujícím srážky. 

Resumé

Až na absenci widgetu jsou ale dle mého názoru aplikace skutečně povedené a plní přesně to, co od nich očekáváte – shromažďují valnou většinu důležitých informací o tom, co se děje za vašimi okny, na jednom místě. Pokud se tedy poohlížíte o komplexní aplikaci, ve které naleznete krom počasí i tunu dalších zajímavých údajů, které se mohou čas od času hodit, určitě dejte ČHMÚ a ČHMÚ Plus šanci. Určitě bych však doporučil stáhnout rovnou obě, jelikož se perfektně doplňují.

[appbox appstore id1417843170 ]

[appbox appstore id1417843679 ]

chmu fb

Dnes nejčtenější

.