Zavřít reklamu

Cambridge Union Society na začátku letošního roku předala šéfdesignérovi Applu, Jonymi Ivovi, cenu Stpehen Hawking Fellowship. Ive se při této příležitosti rozhodl v sále Cambridge Union Society zorganizovat přednášku, na které podle slov zúčastněných sdílel celou řadu hlubokých myšlenek. Podle magazínu Independent byla přednáška intelektuálně bohatá, avšak stále dobře pochopitelná a „okořeněná“ skvělými nápady.

Ive byl při své přednášce otevřený, pokorný a hlavně zvědavý, což je prakticky součástí jeho práce. Taktéž se rozmluvil o problémech s technologiemi. Když totiž bojujeme s nějakou technologií, předpokládáme, že problém je na naší straně. K tomuto uvedl zajímavý příklad, kde popisuje to, že když sníte něco, co nechutná dobře, tak jednoduše nepředpokládáte, že je problém ve vašich chuťových buňkách, a tak stejně byste to měli brát i s technologiemi. Ive si také podle jeho slov s technologiemi nerozuměl, tedy do té doby, dokud si nevyzkoušel pracovat s Macem. Od té doby, co Johny v roce 1988 poprvé použil Mac, si uvědomil dvě věci. Za prvé byl schopný jej bezproblémově používat a za druhé se pro něj stal velice účinným nástrojem. 

Podělil se také o jeho nejzajímavější myšlenky o tvořivosti a o tom, jak věnuje pozornost „nejnáročnějšímu myšlení“. Podle jeho slov jsou veškeré nápady složité a není to jen o finálním produktu. Jde o tu cestu, kterou si musíte projít, abyste finální produkt vytvořili. Nápad tedy jednoduše není například hotový produkt či postavená budova, nýbrž celá cesta, která k finální fázi vede. Pokud nápad tyto náležitosti neobsahuje, o nápad se nejedná. Rozvášnil se také o celém technologickém procesu, kdy se nebál říct, že jednoduše miluje nepředvídatelnost a překvapení – nikdy totiž nevíte, kdy přijde ten zlom a objevíte něco přelomového. „V pondělí je v kanceláři prázdná tabule a ve středu už na ni visí nespočet poznámek,“ řekl Jony Ive.

V jedné z hlavních částí jeho přednášky se rozhovořil o rozdílech mezi zvědavostí a schopností řešit problémy. Podle Johnyho Iva je zvědavost naprosto zásadní pro generování dobrých nápadů, avšak nesmíte být zvědaví až příliš. Nejlepší je totiž zkombinovat zvědavost společně se schopností řešit problémy, jednoduše musíte při tvoření nějakého projektu v myšlení přeskakovat mezi zvědavostí a řešením problémů – jen tak vytvoříte něco dokonalého. Jony osobně není schopný přemýšlet oběma způsoby najednou, a tak se podělil o zajímavou informaci, ve které potvrzuje to, co řekl – že oba způsoby prostě a jednoduše střídá. A nejedná se o střídání jednou za pár měsíců, nýbrž klidně i dvakrát denně, což je podle něj „fantasticky vyčerpávající“.

Celou přednášku Johny Ive ukončil citací Steva Jobse: „Existuje mnoho způsobů, jak být osobou. Lidé vyjadřují uznání několika různými způsoby. Jeden ze způsobů, kterým lidé vyjadřují uznání, je vytvořit něco skvělého a posílat to dále. S lidmi se bohužel nesetkáváte každý den a nemůžete si s každým člověkem na planetě podat ruku. Dokonce jste ani nikdy neslyšeli jejich životní příběhy, avšak když něco děláte s péčí a láskou, tak lidem můžete něco předat. A to je způsob, kterým lze v našem případě lidem předat hluboké uznání.“

jony_ive_glass_fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější