Zavřít reklamu

iFixit informoval o tom, že některé iPhony a Apple Watch přestávají v nemocnicích fungovat. Většina odborníků si zprvu myslela, že se jedná o chybu způsobenou elektromagnetickým pulzem (EMP), avšak v tomto případě se jedná o zcela něco jiného. Problémy totiž podle iFixit způsobuje helium, které se v nemocnicích v určitých přístrojích používá.

O problémech s jablečnými zařízeními v nemocnicích se začalo poměrně intenzivně mluvit po zprávách z nemocnice Morris Hospital, která se nachází nedaleko Chicaga. Tato nemocnice se dočkala nového zařízení pro magnetickou rezonanci. Chvilku po samotné instalaci se začali zaměstnanci zařízení potýkat s tím, že jejich iPhony a Apple Watch přestávaly fungovat. Jako možnou příčinu nefunkčnosti označovali nemocniční technici právě elektromagnetické pulzy způsobované magnetickou rezonancí. Zarážející ale bylo, že se s těmito problémy potýkaly pouze jablečná zařízení, jelikož všechny telefony s operačním systémem Android fungovaly bezchybně. Když se technikům pod ruce dostalo na čtyřicet nefunkčních zařízení pouze od Applu, začali pomalu o teorii s elektromagnetickým pulsem pochybovat. Jeden z techniků proto zamířil pro rady na Reddit, kde se se zvláštním problémem pochlubil.

Zde se poprvé od ostatních uživatelů dozvěděl, že by problém mohl být v tekutém heliu, kterým zařízení pro magnetickou rezonanci disponuje. Po dalším prozkoumávání se zjistilo, že za nefunkčními telefony a hodinkami Apple bude nejspíše opravdu tekuté helium, jelikož při instalaci magnetické rezonance došlo k jeho úniku. Některá jablečná zařízení sice začala opět správně fungovat, avšak pár z nich se ani po několika dnech nevzpamatovalo.

Apple Watch Series 4 patřily mezi postižená zařízení:

O záhadných poruchách se dozvěděl až ředitel iFixitu, Kylu Wiensovi, který začal spolu se svou společností po příčině poruch pátrat na vlastní pěst. Nejprve si myslel, že se jedná o problém v gyroskopu a akcelerometru, do kterého se mohly dostat částice helia a zničit je tak. Ovšem tuto teorii Kyle ihned vyvrátil, jelikož gyroskopem i akcelerometrem disponují všechny telefony, včetně těch Androidích. Poté přišla na řadu možná chyba v operačním systému, avšak i tuto možnost Kyle vyvrátil. Po chvilce studování však přišel na opravdovou příčinu – oscilátor, který je součástí procesoru.

Oscilátor je často vyrobený z křemene, avšak Apple používá pro své oscilátory jiný materiál, který je na helium náchylný. Kyle Wiens se tedy rozhodl, že provede několik testů. Rozhodl se vložit iPhone 8 Plus do sáčku s heliem a po několika minutách telefon opravdu přestal fungovat. Zajímavé však je, že Apple si je této vlastnosti vědom a dokonce v jednom z jeho dokumentů na tuto skutečnost upozorňuje:

„Vystavíte‑li iPhone prostředí s vysokými koncentracemi průmyslových chemikálií, mimo jiné blízkosti odpařujících se zkapalněných plynů, například helia, může dojít k poškození iPhonu nebo k narušení jeho funkcí. Řiďte se výstražnými tabulemi a značeními.“

Pokud se tedy i vy pohybujete v prostředí, kde můžete přijít do kontaktu s heliem, dávejte na své jablečné produkty pozor. Nevědomky byste je totiž tak mohli usmrtit a již je nevzkřísit. Záruka se na tyto poškození samozřejmě nevztahuje.

helium_fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější