Zavřít reklamu

Čínou otřásá v těchto dnech velmi nepříjemný skandál, ve kterém hrají důležitou roli účty Apple ID. Ty se totiž podařily zneužít k vytěžení úspor tamních uživatelů, kteří kvůli tomu přišli o nemalé finanční částky. Paradoxem ale je, že nikdo příliš neví, jak k tomu mohlo dojít.

Podvodníci využili údaje k cizím Apple ID pro přihlášení k platebním službám Alipay a WeChat Pay, které měli zákazníci právě se svými účty propojené. Z těch pak následně čerpali podvodníci peníze na nákupy v App Storu. Toho si ale postižení uživatelé, kteří do té doby o odcizení údajů k Apple ID nevěděli, všimli a zalarmovali patřičné orgány.

Prozatím není známo, kolik uživatelů bylo postiženo. Zatím to však vypadá, že postiženi byli jen uživatelé, jejichž Apple ID byly propojeny s výše uvedenými službami. Informace o zneužití dalších podobných služeb totiž k dispozici v tuto chvíli nejsou. Jelikož zloději při podvodných nákupech vždy využili maximální možné částky pro jeden nákup, sahají škody u některých nešťastníků až do tisíců dolarů.

Placení pomocí Apple Pay je opravdu velice snadné:

Prozatím bohužel nikdo neví, jak byly přihlašovací údaje k Apple ID odcizeny. Mluvčí společnosti Apple poukázala na skutečnost, že by lidé měli využívat dvoufázové autentizace, která chrání Apple ID proti podvodům. Kdyby všichni uživatelé měli dvoufázovou autentizaci aktivní, k žádným únikům peněz by teoreticky nemohlo dojít. V úvahu ale samozřejmě připadá i určitá bezpečnostní chyba, díky které by mohli mít podvodníci k údajům pro Apple ID snadný přístup. Jelikož je však vyšetřování na samotném začátku, na podobné závěry je ještě příliš brzy.

alipay_fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější