Zavřít reklamu

Když otevřeme na našem iPhonu prohlížeč Safari a do horního řádku napíšeme námi vyhledávaný výraz, své výsledky nám ve výchozím nastavení nabídne Google. Nikoliv však proto, že by jej Apple považoval za nejlepší na světě v tomto ohledu, ale zkrátka proto, že si je za toto privilegium být výchozím prohlížečem na jedněch z nejúspěšnějších telefonech světa nebojí pořádně zaplatit. Kolik ale vlastně Google za tuto výhodu v Safari na iOS zaplatí?

Přesně na tuto otázku se pokusil odpovědět analytik společnosti Goldman Sachs. Podle něj se cena za výchozí vyhledávač v Safari hodně odvíjí podle počtu vyhledávání a dalších věcí, které šponují částku vzhůru. I kvůli tomu tak Apple podle něj letos od Googlu inkasuje velmi slušných 9 miliard dolarů. Pokud bychom tuto částku pak přepočítali na aktivní telefony, kterých by mělo být podle analytiků zhruba kolem 900 milionů, dostaneme se na platbu 10 dolarů za jeden iPhone, tedy asi 220 korun. Jelikož však platí analýza i pro iPady, konečná částka bude lehce nižší. 

Google si s Applem v lecčem rozumí. Před pár dny se mu například podařilo konečně dostat Google Maps do CarPlay:

Částka ale není podle analytiků v žádném případě konečná. V následujících letech by totiž měla ještě výrazně poposkočit a například už v příštím roce by měl Apple od Googlu inkasovat až 12 miliard dolarů. Další roky pak nebudou nejspíš pro Apple co se příjmů od Googlu týče o nic horší. 

Tak či tak je skoro až k nevíře, jak velkou částku je Google ochoten Applu za výchozí vyhledávač s ohledem na jeho jednoduché přenastavení vyplatit. Změna vyhledávače z Googlu na Yahoo, Bing či DuckDuckGo totiž zabere skutečně jen několik málo vteřin. I přesto se ale Googlu tato platba podle všeho vyplácí a ještě dlouho vyplácet bude. 

google

Dnes nejčtenější

.