Zavřít reklamu

Ochrana soukromí a osobních údajů je v poslední době velmi ožehavým tématem. Apple je znám svou snahou o udržení maximálního soukromí svých zákazníků, ale například Google nikoliv. Velmi často se v souvislosti s ním či Androidem řeší právě kvalita ochrany osobních údajů a soukromí uživatelů. A nyní přichází další znepokojující zpráva.

Některé aplikace Googlu na iOS i Android ukládají historii vaší polohy i přesto, že to v nastavení zakážete. Přišel na to vědec z Princetonu Gunnar Acar. Pro aplikaci Google Mapy v nastavení zakázal ukládání historie jeho polohy, ale přesto jeho zařízení tyto údaje i nadále shromažďovalo.

Vypadá to tedy, že dokonce i při zakázání této funkce některé aplikace Googlu tento zákaz ignorují a ukládají data s datem, časem a polohou uživatele. „Google například ukládá vaši polohu v momentě, když otevřete aplikaci Google Mapy. Automatické aktualizace počasí na telefonech s Androidem také určují vaši přibližnou polohu. Dokonce i při vyhledávání něčeho, co absolutně nesouvisí s polohou – například „čokoládové sušenky“ – se uloží vaše údaje s přesností na metr čtvereční a uloží je do vašeho Google účtu.“ uvádí Acar.

Jeho zpráva se sice soustředí pouze na Android zařízení, ale zjistilo se, že Google aplikace pracují stejně i na iOS. Google sice reaguje, že jeho pravidla pro shromažďování polohových údajů jsou jasná, avšak při jejich prozkoumání zjistíte, že jsou spíše matoucí. „Je zde mnoho různých možností, jak může Google využít polohu ke zlepšení zážitku uživatele. Jde například o historii polohy, aktivitu na internetu a v aplikacích či prostřednictvím služeb určování polohy na úrovni samotného zařízení. Poskytujeme jasné popisy těchto nástrojů a dostatečné ovládací prvky, díky kterým mohou lidé zapínat či vypínat možnost polohových údajů. Samozřejmě mohou kdykoliv vymazat historii.“ uvedl mluvčí Googlu.

Google shromažďuje vaše polohové údaje i přes zakázání této funkce.

Aby Google opravdu neshromažďoval vaše polohové údaje, je kromě nutnosti vypnutí funkce „Historie polohy“ potřeba zakázat také „Aktivita na webu a v aplikacích“. Pokud byste vypnuli pouze první jmenovanou možnost, Google by pouze nemohl sestavit časovou osu vaší polohy. Avšak samotnou polohu by mohl i nadále shromažďovat.

Google tímto využívá nevědomosti uživatelů, jelikož při zakázání „Historie polohy“ se uživateli zobrazí hláška „Žádná z vašich aplikací Google nebude moci ukládat údaje o poloze v Historii polohy“. To je sice pravda, ale stále může ukládat data do sekce „Moje aktivita“. Ta je určena především pro cílené reklamy. Nejúčinnějším řešením, pokud chcete mít 100% jistotu, je tedy pokusit se nevyužívat žádné aplikace Googlu na vašem zařízení.

Google sídlo

Související články

Dnes nejčtenější

.