Zavřít reklamu

Ještě nedávno bylo používání datového připojení v zahraničí celkem nákladné a i když pro Evropskou unii už platí pravidla sjednocených cen, ve světě tomu tak zatím není. Přesvědčila se o tom i rodina ze San Jose, která se vydala na výlet do Vietnamu.

Když se totiž vrátili, čekalo na ně nemilé překvapení v podobě účtu od T-Mobilu na více než 13.000$ za datové připojení. Celá rodina se sice dohodla, že během dovolené budou mít ve svých iPhonech nastaven letový režim, aby se vyhnuli právě poplatkům za roaming a internet. Avšak údajně zjistili, že letový režim opravdu není dostatečnou ochranou. Tvrdí totiž, že pokud nevypnete ve svém telefonu přímo datové připojení, některé služby a aplikace mohou používat data, pokud není k dispozici Wi-Fi. Výsledkem může být právě naúčtování poplatků od vašeho telefonního operátora.

Za 13 tisíc dolarů byste si v USA koupili například 13 iPhonů X:

Nicholas, který právě za vysokou částku může, tvrdí, že sice během letu hrál šachovou hru na svém iPhonu, ale ta byla offline. Navíc celá částka takto narostla za velmi krátkou dobu – pouhých 30 minut. Přesto se však rodině podařilo se placení vyhnout. Nejprve se obrátili přímo na T-Mobile, který jim sdělil, že Nicholas stáhl několik velkých souborů během letu, což však neudělal. Operátor tedy zredukoval částku na 3.800 $. I to se však rodině nelíbilo, protože se podle nich nijak neprovinili a žádná data nestahovali. Obrátili se tedy na novináře z ABC 7. Ti se zkontaktovali T-Mobile s otázkou, jak mohou účtovat takovou částku, když byl telefon v letovém režimu. Odpovědí jim byla pouze informace o tom, že Vietnam není zahrnut v bezplatné roamingové zóně.

Když se tým z ABC 7 do případu více ponořil, tak zjistil, že mnoho aplikací, které jsou zdánlivě offline, používají připojení k internetu pro určování polohy, aktualizace či reklamu. Šachová hra, kterou Nicholas hrál, je jednou z nich. Nicméně i přesto by standardní zapnutí letového režimu mělo být dostatečné a v tomto případě se jedná o pochybení T-Mobilu, nebo systému iOS.  Aktivitou novinářů se nakonec podařilo dohodnout se s T-Mobilem na úplném zrušení tohoto požadovaného poplatku. Pokud tedy cestujete za hranice Evropské unie a nechcete zažít podobný šok, rozhodně doporučujeme si přímo v nastavení iPhonu zakázat mobilní data. Jak vidíte, pouze aktivování letového režimu nemusí stačit.

letiste fb
Zdroj: unsplash
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější