Zavřít reklamu

Přichází operační systém watchOS 6 a spolu s ním také řada skvělých vylepšení a nových funkcí. Co všechno vlastně watchOS nabízí a jak veškeré nové funkce využít na maximum? Přesně tohle se dozvíte v tomto článku, ve kterém vám přinášíme tipy a triky, které musíte znát, abyste nový operační systém watchOS 6 ovládli na maximum. Zdržme se tedy úvodních formalit a vrhněme se přímo na věc.

Vlastní App Store

Jednou z nejvýznamnějších funkcí operačního systému watchOS 6 je vlastní App Store. Stačí stisknout korunku Apple Watch a v seznamu aplikací vyhledat důvěrně známou ikonku s bílým „A“ v modrém kroužku. App Store v Apple Watch je naprosto plnohodnotným softwarovým obchodem. Po jeho spuštění můžete procházet seznamy nejpopulárnějších aplikací a další seznamy, vyhledávat v něm můžete za pomoci hlasového zadávání nebo psaní na displeji.

Webové výsledky u Siri

Pokud Siri na Apple Watch položíte otázku, na kterou nezná odpověď, ukáže vám výsledky na webu. I toto je u watchOS 6 novinka – v předchozích verzích vás Siri v takovýchto případech vždy odkázala na váš iPhone. Pro rychlý přístup k Siri na Apple Watch můžete také použít některou z variant ciferníku Siri, aktivovat ji lze také zvednutím zápěstí s hodinkami k obličeji.

Procházení webu za pomoci Siri

Apple Watch (prozatím) nemají vlastní verzi prohlížeče Safari, pro procházení webu ale můžete snadno využít Siri. Stačí hlasovou asistentku aktivovat a vydat příkaz typu „Open cnn.com“. Otevřenou stránku můžete procházet, klepnout na její jednotlivé části nebo si ji nechat zobrazit v režimu čtečky. Procházení webu v prostředí operačního systému watchOS pochopitelně není úplně pohodlné, pro rychlý přístup k příslušným informacím ale bohatě stačí. Tímto způsobem můžete snadno a rychle číst například zpravodajství.

Mazání nativních aplikací

S příchodem operačního systému watchOS 6 také uživatelé dostávají možnost mazat nativní aplikace podobně, jako na iPhonu či iPadu. Stačí otevřít okno s aplikacemi, vyhledat tu, kterou chcete smazat, a dlouze stisknout její ikonku. Poté, co se objeví znak „X“, na něj klepnete a aplikaci vymažete. Pro opětovnou instalaci smazané aplikace stačí navštívit App Store na vašich Apple Watch.

Nová kalkulačka

Součástí operačního systému watchOS 6 je také plnohodnotná kalkulačka, takže už nemusíte stahovat alternativy třetích stran. Svým vzhledem připomíná Kalkulačka na Apple Watch stejnojmennou nativní aplikaci, kterou znáte ze svých iOS zařízení, a kromě obvyklých funkcí nabízí také hrstku užitečných bonusů navíc, jako je funkce pro výpočet spropitného nebo rozdělení účtů. Stačí spustit aplikaci Kalkulačka, dlouze stisknout obrazovku a zvolit Funkce Spropitné. Zde pak zadáte výši spropitného v procentech a případně také počet osob, a aplikace  vše potřebné vypočítá pohodlně za vás.

Chytré seznamy v Připomínkách

Stejně jako v iOS 13 přepracoval Apple také ve watchOS 6 aplikaci Připomínky. Když aplikaci otevřete, můžete po klepnutí na tlačítko „+“ přidat za pomoci hlasového zadávání novou připomínku, případně ji napsat prstem na displej. V Připomínkách na Apple Watch můžete také tvořit chytré seznamy, které aplikace automaticky seřadí do kategorií jako „Dnes“, „Naplánované“ nebo třeba „Vše“. Díky synchronizaci přes iCloud samozřejmě najdete veškeré připomínky, zadané v Apple Watch, také na svém iOS zařízení – a naopak.

Čtení hlasových záznamů

Operační systém watchOS 6 obsahuje velmi zjednodušenou, ale užitečnou verzi aplikace Diktafon, známé z iOS. Stačí aplikaci otevřít a po klepnutí na červené tlačítko začít nahrávat. Pro ukončení pořizování záznamu stačí jen opět klepnout na červené tlačítko uprostřed displeje, a záznam se automaticky uloží.  Veškeré nahrávky se automaticky synchronizují přes iCloud, takže je najdete také ve svém iPhonu, iPadu, nebo třeba Macu. V aplikaci Diktafon pro Apple Watch si také všechny své hlasové záznamy můžete pohodlně přehrát.

Kontrola hladiny hluku

Pokud vlastníte Apple Watch Series 4 nebo Series 5, můžete si v seznamu aplikací všimnout položky s názvem Noise. Jedná se aplikaci, která je určená k měření decibelů ve vašem okolí. Aplikace funguje jak v aktivním, tak i v pasivním režimu. Měření okolního hluku tedy můžete kdykoliv spustit sami klepnutím na ikonku aplikace, která vás ale dokáže také sama od sebe upozornit na překročení zdravé hladiny okolních decibelů. Příslušná data jsou automaticky ukládána do aplikace Zdraví.

Poslech audioknih

V Apple Watch nyní nově najdete také aplikaci Knihy. Neslouží ale na rozdíl od svých iOS a macOS sourozenců ke čtení elektronických knih, ale k přehrávání audioknih z iTunes – stačí nasadit AirPods a můžete poslouchat. Ve vybraných regionech je možné audioknihy stahovat také z aplikace Knihy (dříve Books) v iOS zařízení. V České republice zatím sekce Audioknihy v aplikaci Knihy není dostupná, časem se jí však určitě dočkáme i my.

Sledování cyklu

Uživatelky jistě ve watchOS 6 uvítají možnost sledování jejich menstruačního cyklu. Zadávat můžete veškerá data, která s cyklem souvisí. Na základě těchto tak umí aplikace vypočítat přibližné datum jednotlivých částí vašeho cyklu a včas vás na ně upozornit. Záznamy se synchronizují s aplikací Zdraví. V aplikaci Zdraví na vašem iOS zařízení pak můžete svůj cyklus s přehledem kontrolovat, ale také ručně přidávat veškeré příslušné záznamy. Ke sledování cyklu na iPhonu se dostanete klepnutím na aplikaci Zdraví -> Prohlížet -> Sledování cyklu, kde můžete také jednotlivé záznamy pohodlně spravovat.

Nové funkce v Mapách

Aplikace Mapy nově obsahuje dvě užitečné funkce – kategorii Oblíbené a Sbírky. Jakmile tyto funkce začnete používat na svém iPhonu, data se automaticky synchronizují s vašimi hodinkami.

Animoji samolepky

Samolepky Animoji jsou ve watchOS 6 integrované přímo v obrazovce pro odpovědi na zprávy. Stačí v konverzaci klepnout na tlačítko pro odpověď a spolu s emojis se vám zobrazí také Animoji samolepky. Možnost odpovědi na zprávy s pomocí Animoji a Memoji zavedla společnost Apple s příchodem iPhonu X. Ten díky vylepšenému přednímu fotoaparátu umožňuje naskenování obličeje uživatele a následného vytvoření animovaného smajlíka.

Ztlumení konverzace ve Zprávách

Apple Watch jsou užitečné kromě jiného také v tom, že vás vždy upozorní na jakoukoliv zprávu nebo příchozí hovor. Ne vždy jsou ale neustálé notifikace na nejrůznější druhy zpráv vhodné. Pokud potřebujete ztlumit pouze vybranou konverzaci a nechcete na hodinkách zapínat režim Nerušit, watchOS 6 vám to umožní. V zobrazení konverzace stačí potáhnout prstem doleva a klepnout na ikonku ztlumení.

Bude pršet?

Ciferník Modular nabízí nově ve watchOS komplikaci, která vám podá informace o pravděpodobnosti deštivého počasí. Po klepnutí na příslušnou komplikaci se vám pak zobrazí detailnější údaje.

Vypnutí Bluetooth

V Apple Watch můžete také s příchodem operačního systému watchOS 6 vypínat a zapínat Bluetooth připojení. K přepínači se dostanete přes aplikaci Nastavení -> Bluetooth.

Nové Nastavení

Přepracování se v operačním systému watchOS 6 dočkala také aplikace Nastavení. Ta nyní připomíná prostředí stejnojmenného nástroje v operačním systému iOS, je přehlednější a lépe organizovaná. Po klepnutí na Nastavení na vašich Apple Watch se vám ukáže důvěrně známé zobrazení, kdy se v horní části obrazovky nachází vaše jméno a níže najdete kategorie Obecné, nastavení pro režim Nerušit a Letový režim a další položky.

Související články

Dnes nejčtenější

.