Zavřít reklamu

To, o čem jsme vás v prosinci minulého roku informovali, je bohužel zde. Návrh na zrušení síťové neutrality, který se podařil v USA prosadit právě v prosinci, totiž začíná platit už na konci dubna, přesněji 23. dubna 2018. Od tohoto dne bude moci být internet v USA ze strany poskytovatelů legálně omezen a přístup na některé weby (teoreticky například torrenty či jiné weby, které mají vysokou „spotřebu“) i zpoplatněn.

Zrušení síťové neutrality je pro mnoho amerických občanů i společností tvrdým direktem. Tato novinka, která se může zdát mnohým z vás jako naprosto absurdní, totiž umožňuje poskytovatelům internetu a mobilním operátorům určovat, k jakému obsahu na internetu se jejich zákazníci dostanou. To ve zkratce znamená, že budou mít v ruce nástroj, kterým budou moci legálně určité stránky například zpomalit a za jejich zrychlení si následně účtovat poplatky navíc. Tento krok se dá očekávat například u různých streamovacích služeb. Internet tak bude moci být rozdělen do jakýchsi dvou úrovní, přičemž ta “bezplatná” bude zároveň pomalejší než ta, za kterou si zákazníci (a převážně pak firmy) připlatí. Někteří odborníci se však bojí i toho, že se někteří poskytovatelé rozhodnout dokonce k tomu, že začnou určité weby blokovat úplně.

Nepomohlo nic

Pokud po dočtení předchozích řádků jen nevěřícně kroutíte hlavou, nedivím se vám. I v USA totiž vyvolalo toto rozhodnutí vlnu rozhořčení, která vedla od masových protestů až po mnoho žalob. Rozhodnutí se však nikomu zvrátit nepodařilo a tudíž se s ním budou muset uživatelé smířit. To však samozřejmě odmítají, protože se obávají toho, že je tento krok prvním krůčkem k obrovskému problému, který by mohl zasáhnout celý svět.

Uvidíme, jak se tedy obyvatelé USA s novými pravidly, která začnou platit od konce dubna, popasují a zda se naplní jejich prognózy. Doufejme, že se však svět obával zbytečně a zrušení síťové neutrality mít žádný větší dopad nebude.

cenzura-fb

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.